Región 2011. 08. 04.

Súd za vraždu Basternáka vymeral 25 rokov

Štefan K. je obvinený z úkladnej vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Trest 25 rokov za mrežami vo väzení s maximálnym stupňom stráženia vymeral dnes Špecializovaný trestný súd Štefanovi K. (1980) za úkladnú vraždu regionálneho politika a bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Ten bol v čase vraždy hlavným kontrolórom mesta a poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Plánoval opätovnú kandidatúru na primátora. Podľa rodiny mal dobré vyhliadky na zvolenie. V meste sa objavili aj letáky s kampaňou proti nemu.

Prokurátor v záverečnej reči navrhoval pre obžalovaného ešte prísnejší trest – doživotie. Prokurátor sa v zákonnej lehote vyjadrí, či podá odvolanie. Obžalovaný to urobil priamo v pojednávacej miestnosti. Rozsudok teda právoplatnosť nenadobudne. Manželka obete si myslí, že jednoznačne mal padnúť doživotný rozsudok.

Podľa predseda senátu „je zrejmé s pravdepodobnosťou blížiacej sa k istote, že túto (vraždu) nepripravoval sám“. Sudca pripomenul, že Štefan K. mal finančné problémy. „S najväčšou pravdepodobnosťou motívom obžalovaného boli zištné dôvody,“ povedal sudca. Nepodarilo sa však jednoznačne preukázať, že obžalovaný mal byť za vraždu honorovaný, ani osobu, ktorá by to mala ponúknuť, ani osobu, ktorá by to mala sprostredkovať. Polícia a prokuratúra sa naďalej zaoberá verziou, že vraždu Basternáka si niekto objednal. „Naďalej prebieha vyšetrovanie, ale podrobnosti uvádzať nebudem,“ povedal prokurátor Špeciálnej prokuratúry, ktorý sa nechcel vyjadriť ani k možným motívom objednania vraždy Basternáka.

Vrah Basternáka zastrelil maximálne z metrovej vzdialenosti starou brokovnicou. Zasiahlo ho 27 brokov, mal rozsiahle zranenia hlavy.

Basternák prišiel o život pred vlastným domom v piatok 9. júla 2010, kam sa s manželkou vracali. Pristúpil k ním muž, ktorý ich oslovil, z auta si vytiahol zbraň a vystrelil. Basternák sa po výzve manželky snažil utiecť, ale potkol sa a spadol na zem. Vrah Basternáka zastrelil maximálne z metrovej vzdialenosti starou brokovnicou. Zasiahlo ho 27 brokov, mal rozsiahle zranenia hlavy. Potom sa dal vrah na útek autom, na ktoré začal strieľať nevlastný syn exprimátora legálnou zbraňou. Vodiča postrelil do lakťa.

Muž z auta vyskočil a dal sa na útek. Polícia zadržala Štefana K. na druhý deň 10. júla 2010 v chate pri Gabčíkove. Podľa jeho verzie strieľal na Basternáka niekto iný, jeho meno však nikdy na súde nevyslovil. Neznámy, o ktorom hovorí, mu vraj ponúkol na diskotéke „kšeft“ – niekoho postrašiť. S autom obžalovaného vraj prišli k Basternákovmu domu deň pred vraždou, za čo dostal peniaze. Na druhý deň ho vraj tento človek so zbraňou v ruke prinútil odmontovať zo svojho auta evidenčné čísla a Štefan K. že si následne sadol na zadné sedadlo. Obžalovaného však na súde spoznal nevlastný syn Basternáka aj jeho manželka. Podľa nej strieľal práve Štefan K. Ten svoju vinu odmieta. Pôvodne svoje mlčanie zdôvodňoval strachom o svojich blízkych. Identitu údajného strelca, o ktorom hovorí , na súde neodhalil.

Na Basternáka neznáme osoby útočili rôznymi spôsobmi už dlhšiu dobu. Podľa niektorých to súviselo s 'obchodnými záležitosťami'.

Podľa obžaloby prišiel Štefan K. už deň pred vraždou v prezlečení za policajta do Hurbanova a pokúšal sa nájsť zvonček bytu Basternáka. Jeho rodina zaregistrovala pohyb v okolí domu, muža zachytila aj kamera.

Už v marci 2010 na Basternáka niekto strieľal počas prechádzky so psom. Guľka ho vtedy nezranila, pretože uviazla v železnej bráne. Basternák po tomto incidente požiadal políciu o ochranu, keď sa dozvedel, čo to obsahuje, upustil od nej. Okrem toho neďaleko Basternákovho bydliska našli v minulosti aj nálož, ktorá však neexplodovala.

TEXT: SITA
FOTO: SITA a internet

Vyjadrite svoj názor