Mix Komárno 2024. 12. 17.

Sviatočné nebezpečenstvá, ktoré vás môžu prekvapiť. Na toto si dávajte pozor

Požiare, nehody či bolesti brucha – tieto situácie nepoznajú sviatky. Vianoce a Silvester môžu priniesť aj nečakané riziká. Hasiči počas vlaňajších vianočných sviatkov (24.12. – 26.12.) zasahovali viac ako 300-krát. Záchranári zaznamenali na Štedrý večer približne o 10 % viac výjazdov ako počas bežných dní. Silvester je z tohto hľadiska ešte náročnejší.

Zvýšené kontroly a preventívne opatrenia pomáhajú minimalizovať riziká počas sviatkov. Slovenská polícia, Hasičský a záchranný zbor a Asociácia záchrannej zdravotnej služby pripravili praktické rady a tipy, na čo si dať pozor počas Vianoc a Silvestra.

Nevhodné kombinácie

Počas Vianoc patria medzi najčastejšie prípady, ktoré záchranári riešia, bolesti brucha a problémy s dýchaním. Zriedkavo sa stáva, že pacientom uviazne kosť v hrdle. Na Silvestra sú častým dôvodom zásahov bolesti brucha. „Problémy spôsobuje nevhodná kombinácia jedál a nadmerná konzumácia alkoholu. Kombinácia alkoholu a pyrotechniky môže priniesť ešte väčšie problémy. Aj počas sviatkov, rovnako ako inokedy, je kľúčová striedmosť,“ hovorí odborník na záchrannú službu a prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby PhDr. Matej Polák.
„Za vianočnými bolesťami brucha alebo dýchacími ťažkosťami často stoja psychické problémy, ako napríklad úzkosť zo samoty alebo depresia spôsobená rodinným napätím,“ dodáva Polák.

V takýchto prípadoch je často účinnejšia pomoc od rodiny ako zásah záchranárov alebo lekárov. „Nikdy nie je neskoro pokúsiť sa napraviť narušené vzťahy,“ uzatvára Polák.

Prvá pomoc pri niektorých problémoch

Uviaznutá kosť
Ak niekomu uviazne kosť v hrdle, prvá pomoc môže byť kúsok chleba alebo iného pevného jedla. „V žiadnom prípade sa ju nepokúšajte vytiahnuť rukou alebo pinzetou, pretože môžete poškodiť citlivé tkanivá v krku. Ak sa objaví bolesť alebo problémy s dýchaním, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc,“ vysvetľuje Mgr. Patrik Brna zo Záchrannej služby ZaMED.

Otrava alkoholom
Príznakmi otravy alkoholom sú nezrozumiteľná reč alebo strata rovnováhy. Aby sa predišlo riziku udusenia zvratkami, osobu v bezvedomí položte do stabilizovanej polohy. Neustále ju sledujte a ak nereaguje na oslovenie ani na zatrasenie, ihneď privolajte odbornú pomoc.

Pozor na sviečky a vianočné ozdoby

Počas sviatkov sú hasiči často privolaní k požiarom spôsobeným nesprávnym používaním pyrotechniky, horiacimi sviečkami na adventných vencoch alebo vianočnými ozdobami.

„Tieto situácie často vedú k požiarom s vážnymi následkami na zdravie, majetok a bezpečnosť,“ vysvetľuje plk. Ing. Adrián Mifkovič, prezident Hasičského a záchranného zboru.

Bezpečné Vianoce očami hasičov

  • Používajte iba certifikované vianočné osvetlenie
  • Nezabudnite vypnúť svetlá, keď opúšťate dom alebo byt
  • Umiestnite vianočný stromček ďalej od vykurovacích zariadení a otvoreného ohňa
  • Nepúšťajte sa do neodborných opráv elektrických žiaroviek a káblov
  • Dodržujte pokyny výrobcu a predajcu

Bezpečný Silvester očami hasičov

  • Nezaobchádzajte s pyrotechnikou bez odborných znalostí
  • Nezapaľujte ju v ruke a nepribližujte ju k tvári
  • Nezapaľujte pyrotechniku v sklenených fľašiach alebo iných nádobách
  • Nevyhadzujte zapálenú pyrotechniku z okien, balkónov alebo terás
  • Ak pyrotechnika nevybuchne, dôkladne ju polejte vodou

Zvýšené kontroly pre vodičov

Polícia každoročne počas sviatkov rieši množstvo dopravných nehôd, z ktorých mnohé súvisia s alkoholom.

„Vzhľadom na očakávané rodinné návštevy, podujatia na Štefana alebo silvestrovské oslavy sme prijali zvýšené opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti dopravy. Do kontrol sme zapojili dopravnú, poriadkovú a železničnú políciu s cieľom minimalizovať riziko nehôd a zaistiť bezpečné sviatky pre všetkých,“ dodáva plk. Mgr. Juraj Tlacháč, riaditeľ Odboru dopravnej polície.