Región Dél-komárom 2023. 04. 20.

Torta z Komáromu opäť medzi finalistami v súťaži Torta roka v Maďarsku

Ádám Sztaracsek, cukrár z maďarského Komáromu, sa aj tento rok prebojoval do finále súťaže Torta roka v Maďarsku so svojou Mandľovou marhuľovou tortou, ktorú vytvoril spolu s Péterom Szirmaiom.

Hlavným cieľom súťaže, ktorú vyhlasuje Maďarská asociácia cukrárskeho priemyslu, je prezentovať kreatívne torty vyrobené z maďarských surovín pri rešpektovaní tradícií tohto odvetvia. Podľa tohtoročného oznámenia o súťaži mali súťažiaci použiť aspoň jednu z týchto národných hodnôt a ingrediencií: višňa Újfehértó, Kalocsai mletá paprika, tokajské aszú, maďarský agátový med, bylinky ako je harmanček, levanduľa, mäta, citrónová tráva, rozmarín alebo tymián.

Do súťaže sa prihlásilo 35 tort, medzi ktorými bolo niekoľko, v ktorých súťažiaci okrem povinných prvkov kombinovali voliteľné bylinky a ovocie. Porota v prvom kole vybrala šesť z anonymne pomenovaných tort, ktoré sa v druhom kole opäť ochutnávali a padali návrhy na ich vylepšenie.

Tohtoročné torty finalistov sú nasledovné: Malinová Betyáros, Cserszegi korenisto-mandľová torta, Mandľová marhuľa, Merengő, Spicc Fig respekt a Tihany echo.

Víťaz bude známy začiatkom augusta a verejnosť bude môcť tortu prvýkrát ochutnať na oslavách 20. augusta.

V roku 2018 sa už zrodila senzácia Južného Komáromu Tortou krajiny sa stala torta Ádáma Szstaracseka s názvom „Komáromi Kisleány“. Chuť torty dotvára hruška. Torta pozostáva z krémovej vrstvy z horkej čokolády, peny z vanilkového mascarpone, vrstvy zázvorovo-hruškového kompótu a dvoch druhov cesta, orechovej strúhanky a orechovo-medovej časti. Jeho názov odkazuje na známu ľudovú pieseň a nedávno odovzdaný most Monostor.

Zdroj: komarom.hu