Šport 2013. 09. 22.

Triumf na vytrvalostnom EEER 2013 do Česka

Vytrvalostnú súťaž v jazde na koni, ktorá viedla aj cez Komárno, vyhral koník Zoly s českou reprezentantkou Luciou Škábovou. 

FOTO: enduranceride.eu
FOTO: enduranceride.eu

V jazdeckom areáli v Šamoríne v nedeľu vyvrcholi svetový vytrvalostný pretek East European Endurance Ride 2013, ktorý organizoval Jazdecký klub Napoli, triumfom českej reprezentantky Lucie Škábovej na koni ZOLY.

Jeden z najnáročnejších a najväčších pretekov na slovenskej, ale aj svetovej vytrvalostnej scéne CEI *** East European Endurance Ride sa začal 19. septembra v Pezinku. Jazdci v prvý deň (štvrtok) absolvovali náročnú trať z Pezinka cez pohorie Malých Karpát, Čiernu vodu do Šamorína. Druhý deň pretekov (piatok) viedol zo Šamorína do Komárna. Sobotňajšia trasa začala v Komárne a končila v Šamoríne.

Na štart trojdňového preteku sa postavilo 31 jazdeckých dvojíc, celková dĺžka pretekov bola 228 kilometrov. Do cieľa sa dostalo 18 koní. Prvé miesto získala v tesnom súboji česká reprezentantka Lucie Škábová na koni ZOLY, s konečným súčtom časov počas trojdňových pretekov 12 hodín 20 minút a 35 sekúnd. Hneď za ňou dobehli do cieľa dvaja maďarskí pretekári, ako druhý József Toth na koni SIGLAVY BAGDADY ALADIN a na treťom mieste skončila Orchidea Mihók na koni ANTHARES.

Prvý slovenský pretekár v cieli bol na siedmom mieste Mario Hoffmann na koni KISBER 10 z domáceho klubu JK NAPOLI. Lucia Rovná a kobyla DAHOMAN XI-14 /Monty ranč/ spolu s Katarínou Šafránovou a koňom HENHAM SALEEK skončili v rovnakom čase na desiatom mieste. Ďalším Slovákom v cieli bol Vratislav Gallo a kôň GOBI na štrnástom mieste a dve priečky za ním pretek dokončila šestnásta Lucia Starovecká a kôň SIGLAVY CHABIR /Jšk. Sv. Jur/.

Cenu kondície získala dvojica z Česka Silvie Lorencová so svojim koňom NANU, ktorá obsadila šieste miesto.
Vytrvalostné preteky East European Endurance Ride 2013 boli dotované sumou 105-tisíc eur, pričom víťaz získal 27-tisíc eur. Nad podujatím prevzal záštitu minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, ktorý je čestným prezidentom East European Endurance Ride 2013.

TEXT: TASR