Mesto 2024. 01. 26.

Uplynulo 50 rokov od nešťastia: Lavína pochovala 11 študentov priemyslovky

Pietnu spomienku pri príležitosti 50. výročia od lavínového nešťastia si pripomenuli aj tento rok, a to 22. januára 2024 v priestoroch vestibulu Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektrotechnickej.

Bolo 20. januára 1974, nedeľa. Hodinky ukázali 10 hodín 40 minút. A vtedy sa to stalo. Z hrebeňa Bášt sa zrútila do Mengusovskej doliny poniže Popradského plesa veľká lavína. V tom čase prebiehal lyžiarsky výcvik žiakov zo Strednej priemyselnej školy v Komárne.

Pod snehom sa ocitlo 24 ľudí. Niekoľkým šťastlivcom sa podarilo z bieleho zajatia vyslobodiť vlastnými silami, dvanásti však prišli o život. Pod hrubou vrstvou snehu našli smrť profesor Daniel Korec, jeho 13 ročný syn Milan a ďalších 10 študentov: Dušan Szabó, Jozef Balačin, Pavol Jorík, Tibor Magyarics, František Varga, Ladislav Bauer, Jozef Solár, Július Štumpf, Juraj Turi-Nagy, Tibor Kočí.

Ak si niekto prelistuje kroniku školy z tých čias, natrafí na dobové články venované tejto zdrvujúcej tragédii, ale i na fotky, zachytávajúce poslednú rozlúčku s obeťami na školskom dvore. Je to pohľad, z ktorého až zamrazí. Nie je tomu inak ani v súvislosti s pamätnými tabuľami vo vestibule školy, pred školským internátom, ako aj na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách. Človek, ak si uvedomí dôvod, pre ktorý sú na školskom dvore zasadené brezy, ustrnie,“ odznelo na januárovej pietnej spomienke.