Upracte si dielňu rýchlo a efektívne. Ako na to?
Máte v dielni neporiadok a neviete v nej nič nájsť? Potom je čas na poriadne upratovanie, aby ste sa už nemuseli zdržovať hľadaním toho správneho náradia. Ako na zorganizovaný pracovný priestor?
Klince, skrutky, kladivá, ale aj väčšie nástroje ako zváračka či píla. V dielni sa vám povaľuje naozaj množstvo najrôznejšieho náradia, ktoré by rozhodne nemalo ležať kade-tade. Ak sa v dielni neviete ani pohnúť, pomôže vám s rýchlym a efektívnym upratovaním.
1. Roztrieďte všetko náradie. Zo všetkého najskôr je potrebné všetko, čo sa vám v dielni váľa roztriediť. Začnite s veľkým náradím a dajte ho zatiaľ tam, kde vám nebude prekážať. Potom pozberajte všetky klince, skrutky, matice a ďalšie drobné veci do škatule. Na jedno miesto si tiež dajte skrutkovače, kladivá a vŕtačky. Takto budete mať prehľad, koľko vecí máte.
2. Vyskúšajte funkčnosť. Pri upratovaní by ste mali vždy vyskúšať, či vám všetko náradie funguje alebo potrebuje opravy či rovno radšej kúpite nové. Nefunkčné a staré náradie dajte bokom alebo rovno vyhoďte. Popri tom si píšte zoznam vecí, ktoré budete potrebovať dokúpiť.
3. Majte úložný priestor. Dostatok políc, regálov a boxov je v dielni nevyhnutný, keďže vám pomáha udržať poriadok a mať vo všetkom prehľad. Nemali by vám chýba pevné regály, kam môžete uložiť ťažšie náradie. Regálový systém na náradie je ideálny na uskladnenie menšieho náradia ako sú kladivá, kliešte, skrutkovače a iné. Rovnako tak je praktická tiež dierovaná stena alebo univerzálne dosky s háčikmi. Klince, skrutky, matice a ostatné drobné súčiastky roztrieďte do úložných košíkov, náraďových skríň alebo do kufra na náradie.
4. Upracte pracovný stôl. Stôl očistite, nastavte ho do správnej výšky a dbajte na to, aby ste okolo neho mali dostatočný priestor na pohyb a manipuláciu s náradím. Nezabúdajte mať pracovný priestor dostatočne osvetlený aj svetlom, ktoré môžete natočiť tak, ako budete potrebovať. Zároveň by vás ale nemalo osvetľovať pri práci.
5. Využite správne priestor. Pri pracovnom stole by ste mali mať po ruke náradie, ktoré používate najčastejšie. K tomu vám poslúžia napríklad dierované steny, magnetické držiaky a zásuvky. Ďalej od stola môžu byť väčšie nástroje a náradie, ktoré tak často nepotrebujete. Cieľom je dosiahnuť to, aby ste pre každý klinec či kladivo nemuseli od stola odchádzať, ale len načiahli ruku.