Región Dél-komárom 2023. 03. 06.

Úsek EuroVelo6 v Komárome je pred verejným obstarávaním

O vyššie uvedenom Attila Molnár nedávno informoval obyvateľov Komáromu vo videu nahranom na mestský kanál YouTube.

Primátor mesta uviedol, že projekt je momentálne v štádiu plánovania, čoskoro sa uskutoční verejné obstarávanie a následne sa môže začať stavať. Cyklotrasa podľa plánov povedie po ul. Koppány Vezér, následne sa napojí na miestnu cyklotrasu, ktorá je pred rekonštrukciou, následne po úseku za Gyár utca a Tesco odbočí na hrádzu na ul. Csillagerőd a opustí mesto východným smerom.

EuroVelo, celým názvom Európska sieť cyklotrás, je plán Európskej cyklistickej asociácie na vytvorenie 16 diaľkových cyklotrás pretínajúcich celú Európu. Celková dĺžka týchto ciest je viac ako 70 000 km, z toho je už zrealizovaných viac ako 45 000 km.

Cesty EuroVelo odrážajú podobné myšlienky ako projekty Greenway v Spojených štátoch, aj ako je East Coast Greenway. Trasy EuroVelo sú určené pre cyklotúry, ktoré prechádzajú celým kontinentom a spájajú existujúce cyklotrasy. Samozrejme, tieto trasy EuroVelo je možné využiť aj v miestnej cyklistickej doprave. Maďarskom prechádzajú tri trasy EuroVelo : EV6 vedúca z Atlantického oceánu do Čierneho mora; EV11 z Nórska do Grécka; a EV13 – cesta železnej opony.

EuroVelo 6 sa dotýka a sleduje niekoľko významných, veľkých európskych riek. Najobľúbenejšou časťou EV6 je Donauradweg (Dunajská cyklotrasa), ktorá vedie medzi nemeckým Passau a rakúskou Viedňou a pokračuje do Bratislavy na Slovensku.

Zdroj: komarom.hu