Kultúra 2024. 05. 27.

Už tento týždeň sa môžete tešiť na IV. Komárňanský jazzový piknik!

IV. Komárňanský jazzový piknik sa koná od 31. mája do 1. júna pričom je zároveň otváracím podujatím Komárňanského leta. Na pikniku môžu milovníci jazzu relaxovať medzi impozantnými múrmi nádvoria Dôstojníckeho pavilónu. Na pódiu sa predstavia Falusi Mariann, Vera Tóth či Bratislava Hot Serenaders. Na podujatí môžete ochutnať kvalitné vína z okolitých vinárstiev, no chýbať nemôže ani chutné jedlo.

Program na 31. mája 2024 (piatok)

17.00 – Frankie Látó Workshop Projekt 2024

V septembri 2023 sa v Mestskom kultúrnom stredisku Béni Egressyho začal prvý kurz jazzových huslí pod vedením medzinárodne uznávaného jazzového huslistu Frankieho Látó. Účastníci workshopu sú profesionálni hudobníci z rôznych oblastí hudby. Všetci majú spoločné to, že sa zaujímajú o jazzovú hudbu založenú na improvizácii, ale vo svojej hudobnej tvorbe ju zatiaľ nevyužívali. Účastníci kurzu teraz vytvorili hudobný súbor a po prvýkrát vystúpia pred publikom. Ich program je pestrý, zahŕňa klasické jazzové štandardy, horúce jazzové melódie, parížske klubové vibrácie, jazzrockové melódie a vlastné kompozície Frankieho Látó.

18.30 – Écska & Huba Duó

Duo prináša moderné prevedenie klasických bluesových a soulových skladieb. Gitarista a basgitarista Huba Ratkóczi dokáže svojím jedinečným inštrumentálnym štýlom a kreatívnou, inovatívnou hrou vytvoriť kompletný orchestrálny zvuk a atmosféru. Koncert dvojice má jedinečnú atmosféru a veľmi intenzívnu pódiovú prezentáciu.

20.00 – Tóth Vera Quartet

Koncert Tóth Vera Quartet doplní zážitok z vynikajúcich vín: atmosféra ochutnávky vína a účinok hudby vyvolajú v návštevníkovi návaľ energie a poskytnú príjemný relax. Atmosféra programu kvarteta je komorná, jemná a hrejivá na duši. Vystúpenie speváčky dotvára skupina skvelých muzikantov: rytmus zabezpečuje beatboxer Captain Trap, na husliach hrá Laci Duka, jeden z najlepších maďarských primášov a potomok legendárnej hudobnej dynastie, na klavíri hrá Dr. Vitya Bérces, ktorý je v civilnom živote právnikom a univerzitným profesorom, a spieva Vera. Zaznejú niektoré vlastné piesne, ale aj ich obľúbené skladby, pričom sa predstavia rôzne štýly od džezu cez blues až po pop.

22.00 – LGT Revival Band

Zakladateľkou kapely je Laura Baross, ktorá vystupovala s rôznymi klubovými kapelami v Komárne. V roku 2010 prišla s nápadom zahrať na jednom z koncertov piesne LGT. Zhromaždila hudobníkov (Laura Baross, Bohil Otti, Ladislav Bukovič, Marek Kamocsai, László Bukai, János Baross). „Minikoncert“ pozostával len z piatich piesní a mal taký úspech, že založili kapelu. Od svojho vzniku sa kapela zmenila, no zostalo v nej „tvrdé jadro“ (Laura Baross, László Bukai, Árpád Holczhei, János Baross, László Vajda, Iván Vajda) a hostia (Ildikó Bauer, Anna Holczhei, László Nagy, András Ölvecky, Ferdinand Habersack, Marek Kamocsai, Dávid Sipos, Dávid Hodek). Hoci členovia nemajú rovnaký hudobný vkus, líšia sa vekom a dokonca aj národnosťou, no hudbu LGT považujú za večnú.

Program na 01. júna 2024 (sobota)

17.00 – Sipos Dávid & Skokan Horváth Tímea Quintet

Dávid Sipos & Tímea Horváth Skokan Horváth Quintet príde do Komárna s bluesovými, jazzovými a popovými evergreenmi v maďarčine a angličtine. Hudobnú zostavu dopĺňa Attila Farkas na klávesoch, Adrián Szajkó na kontrabase a Tamás Fazekas na bicích.

19.00 – Falusi Mariann & Sárik Péter Trió

Péter Sárik Trio sa za posledné desaťročie stalo jedným z najpopulárnejších maďarských jazzových zoskupení. Jedným z kľúčov k ich úspechu je skutočnosť, že – popri Péterovi Sárikovi – vo všetkých zostavách hrali a stále hrajú veľmi otvorení, všestranní hudobníci. Atmosféra ich koncertov často pripomína skôr popový alebo rockový koncert, a to aj vtedy, keď hrajú na Akadémii múzických umení, alebo v najprestížnejších koncertných sálach. Bezprostrednosť a energia kapely prináša džezu mnoho nových fanúšikov. Péter Sárik a Mariann Falusi spolu vystupujú už desať rokov a ich prvý koncert mal po premiére v Maďarsku obrovský úspech aj v New Yorku. Odvtedy vytvorili niekoľko spoločných produkcií. Ich koncerty sú skutočnými hudobnými lahôdkami, v ich vystúpeniach do seba zapadajú známe maďarské a svetové hity, jazzové evergreeny a kuplety. Hudobníci s radosťou prelietavajú medzi štýlmi. Publikum na každom koncerte spieva spolu s nimi. Účinkujúci: Mariann Falusi (spev), Péter Sárik (klavír), Tibor Fonay (kontrabas), Attila Gálfi (bicie).

21.00 – Bratislava Hot Serenaders

Bratislava Hot Serenaders je unikátny orchester, ktorý sa pod vedením trubkára Juraja Bartoša už od roku 1991 špecializuje na hot-jazzovú hudbu 20. a 30. rokov. Orchester patrí medzi svetovú špičku v autentickej interpretácii jazzovej hudby tohto obdobia, dôkazom sú ocenenia z európskych festivalov, ako aj pozitívne ohlasy a kritiky z celého sveta. V rokoch 2014, 2015, 2016 a 2018 absolvoval tento popredný slovenský jazzový orchester koncertné turné v Spojenom kráľovstve. Najlepšie skladby hot-jazzového repertoire odzneli pred stovkami poslucháčov v mestách od juhu Anglicka (Exeter, Marlborough, Londýn) cez srdce Británie (Birmingham) až po škótsky Edinburgh a Glasgow. Orchester tvorí pätnásť hudobníkov, dámske vokálne trio Serenaders Sisters a spevák (štýlovo nazývaný “crooner”) Miloš Stančík. Orchester hrá na autentických nástrojoch z 20. rokov, a vystupuje v na mieru ušitých smokingoch a šatách z tohto noblesného obdobia.

Vinári:

Bott pincészet – Bodó Judit (Tokaj), Mátyás András (Nová Vieska), Kasnyik Tamás a Gábor (Strekov), Fyrmonia – Bauer Ildikó (Rúbaň), Hengerics Péter (Svätý Peter), Napvirág – Nagy Attila (Chotín)

Gastronómia:
Nitriansky furmanský dvor

Cena vstupeniek: 15€ (denná vstupenka), 20€ (dvojdňová vstupenka)
Vstupenky sú dostupné aj online!
05.31. (piatok): https://ticket.mskskomarno.sk/program/jazzpiknik-pentek-piatok/248?l=sk
06.01. (sobota): https://ticket.mskskomarno.sk/program/jazzpiknik-szombat-sobota/249?l=sk
Dvojdňová (zľavnená) vstupenka: https://ticket.mskskomarno.sk/program/jazzpiknik-fesztivaljegy-dvojdnova-vstupenka/250?l=sk

INFO: ticket@mskskomarno.sk, +421 905 892 579

Podporovateľom tohto článku je mesto Komárno