Región 2013. 04. 18.

V Kolárove zasahovali elitné komandá štyroch krajín

Išlo o simulované cvičenie v rámci Atlas Common Challenge 2013 – Predlohou bola reálna situácia z roku 2004 – Cvičenia sa na Slovensku zúčastnili aj maďarské, rumunské a slovinské protiteroristiské jednotky – Cvičenia prebehli aj v ďalších krajinách EÚ

elitne komando
FOTO: TASR

V priestoroch strednej školy v Kolárove dnes zasahovali protiteroristické jednotky. Z rúk teroristov vyslobodili viac ako 300 študentov a zamestnancov školy. Nešlo však o reálny zásah, ale o medzinárodné cvičenie, na ktorom sa zúčastnili ozbrojené sily, polícia, hasiči, ako aj maďarské, rumunské a slovinské protiteroristické jednotky. Ozbrojené sily na cvičení zastupovali príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. Nasadené boli aj dva vrtuľníky Mi-17 a špeciálna technika Výcvikového analytického a zásobovacieho centra RCHBO Čereňany.

Zásahové cvičenie prebiehalo na Súkromnej strednej odbornej škole v Kolárove na základe scenára, ktorého námetom je známy teroristický útok na školu v ruskom meste Beslan v roku 2004.

 

Viac fotografií nájdete na webe teraz.sk!

 

„Som rád, že toto cvičenie ukázalo, že koordinácia jednotlivých bezpečnostných zložiek je bezproblémová a sú pripravené adekvátne a pohotovo reagovať aj v spolupráci so zahraničnými jednotkami,“ uviedol minister obrany SR Martin Glváč.

Ako uviedol veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny plukovník Ľubomír Šebo cvičenie bolo veľmi dobre pripravené. „Prínosom pre nás je to, že sme po dlhšom čase cvičili s elitným policajným útvarom. Získané skúsenosti môžeme využiť pri prípadnom nasadení na poli domáceho krízového manažmentu,“ povedal.

Na cvičení sa zúčastnilo 52 príslušníkov elitného žilinského pluku, pre ktorý nie je spolupráca s Útvarom osobitného určenia Policajného zboru SR ničím novým. V minulosti spoločne riešili napríklad záchranu ľudí z uneseného vlaku, či lietadiel, ale aj rozvoz novej meny euro. Dnes zabezpečovali transport rukojemníkov do bezpečnej zóny. Ich úlohou bolo tiež zabezpečiť, aby sa do vnútra objektu nedostali nežiaduce osoby.
Cvičenie Atlas Common Challenge 2013 je najrozsiahlejšie cvičenie protiteroristických policajných zásahových jednotiek všetkých členských krajín Európskej únie, Švajčiarska a Nórska, ktoré tvoria elitnú organizáciu známu ako „ATLAS Group“.

TEXT: TASR