Mix 2018. 06. 14.

V komárňanskej nemocnici môžete darovať krv aj v sobotu

Nemocnica Komárno, člen skupiny AGEL,  pozýva verejnosť na sobotňajšie darovanie krvi v priestoroch  hematologicko-transfúzneho oddelenia od 7:30 do 11:00 hodiny.  Mimoriadny odber  je tentokrát naplánovaný na 16. júna 2018. 

Darovaná krvi je veľmi dôležitá pri úrazoch a nehodách. Vo veľkej miere je nevyhnutná pre pacientov čakajúcich na operáciu, ale aj pre pacientov s chorobami krvi či pacientov s nádorovými ochoreniami. Tí, ktorí krv nevyhnutne potrebujú, sú odkázaní iba na dobrú vôľu iných ľudí, ktorí sa hodlajú podeliť o najvzácnejšiu tekutinu. 

 „Pokračujeme v sobotňajších odberoch, ktoré sme sľúbili darcom krvi, ktorí nemajú možnosť počas týždňa pre pracovné alebo iné povinnosti prísť darovať krv.  Ďalšie  takéto víkendové odbery v nemocnici plánujeme  uskutočniť ešte v septembri a decembri,“ uviedla primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia MUDr. Enikő Radi.

Dobrovoľným darcom sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 65 rokov vážiaci viac ako 50 kg. Deň pred odberom by mal človek veľa piť, nejesť mastné jedlá a jeho raňajky by mali tvoriť len ľahké potraviny. Na odber by nemali prísť ľudia nalačno, fajčeniu a pitiu alkoholu by sa tiež mali radšej vyhnúť približne 12 až 14 hodín pred odberom. Vhodnosť darcu posúdi lekár priamo na mieste, odber krvi  trvá necelých desať minút. Po ňom nie je dobré sa nikam náhliť, treba si oddýchnuť, vypiť vodu, čaj a niečo malé zjesť.