Mix Dél-komárom 2023. 06. 14.

V Komárne bude dostupný pestrý hudobný program

Pri príležitosti hudobného festivalu sa 21. júna so začiatkom o 18:00 v Jókaiho kine v maďarskom  Komárome predstaví FOLKFONICS Band.

„FOLKFONICS založili hudobníci, ktorí vyštudovali Hudobnú akadémiu a konzervatórium. V ich jedinečnom, rôznorodom hudobnom svete sa miešajú ľudové piesne, literatúra a vlastné melódie v alternatívnom pop-funk-swingovom šate, popretkávanom jemnými zvukmi sláčikov a dychov. Ich vystúpenia charakterizuje intímna, tichá, kľudná povaha ako aj hudba, ktorá pozýva k tancu. Ich prvý album Két karodban vyšiel v decembri 2018 a získal vynikajúce recenzie vo viacerých hudobných časopisoch. Časopis Fidelio vybral ich pieseň De szeretnék medzi 10 najlepších coverov Attilu Józsefa v roku 2017. V roku 2019 absolvovali dvojkoncert pre mládež v akustickej formácii v Paláci umenia a v lete vystúpili v Číne., na Budapest Fest konanom v Hangzhou. Zúčastnili sa mnohých festivalov ľahkej hudby, ako napr festivaly Fishing on Orfű alebo Valley of the Arts. A v novembri 2022 sa na pozvanie Lisztovho inštitútu v Bruseli uskutočnili dva koncerty pre dospelých a dva pre deti,“ povedala Dóra Hajnal, vedúca skupiny.

Oslavu hudby navrhol francúzsky muzikológ Maurice Fleuret a prvýkrát sa konala vo Francúzsku v roku 1982. Nápad sa zrealizoval s podporou vtedajšieho francúzskeho ministra kultúry Jacka Langa. Dnes sa oslava hudby stala európskou a dokonca celosvetovou; bude sa konať vo viac ako stovke krajín 21. júna.

Zdroj: komarom.hu