Mesto 2013. 01. 25.

V Komárne potvrdili prípad prasacej chrípky

Tento týždeň sa na Slovensku vyskytli celkovo štyri nové prípady prasacej chrípky. Panika nie je na mieste. 

1180585_64769870
FOTO: Ilustračné, sxc.hu

Po tom, čo prasacia chrípka udrela v Poľsku a Českej republike, dorazila aj na Slovensko. Úrad verejného zdravotníctva SR potvrdil ústami hovorkyne Lenky Skalickej, že na Slovensku v priebehu tohto týždňa zaznamenali štyri prípady, z toho jeden v Komárne. 

Počas tejto chrípkovej sezóny ich bolo pritom celkovo šesť. Okrem Komárna sú to prípady z Trnavy, Trenčína, Bojníc a Bratislavy. Ide pritom o obyvateľov vo veku od 29 do 73 rokov, mužov aj ženy.

U našich severných susedov si takzvaná prasacia chrípka vyžiadala už dve obete, hospitalizovaných bolo viac ako 35 ľudí, v Česku zomrelo päť ľudí, pričom počet hospitalizovaných je podobný. V iných európskych krajinách tento typ chrípky nezachytili. Ako hovorkyňa pre médiá uviedla, ľudia nemusia byť situáciou znepokojení, tá ma od epidémie ďaleko.

Pre prasaciu chrípku vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia v júni 2009 prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov. Pandémia sa skončila v auguste 2010. Podľa odborníkov sa drasticky od tradičnej chrípky nelíši. Nie je smrteľná, vo väčšine prípadov pacient umiera na iný zdravotný problém. Štatistiky hovoria o niekoľkých tisícoch ľudí, ktorí podľahli zdravotným problémom spojeným s prasaciou chrípkou, pričom na klasickú sezónnu chrípku ich je ročne asi pol milióna.

TEXT: ahojkn