Región Dél-komárom 2021. 01. 27.

V Komárome je zaočkovaných až 60% zdravotníckeho personálu

Mnoho zdravotníckych pracovníkov v Komárome v Maďarsku bolo očkovaných proti koronavírusu. Podiel zaočkovaných je asi 60%, čo je dôležité hlavne preto, lebo toto očkovanie je nevyhnutné pre rozvoj komunitnej imunity.

Dr. Kreft-Horrváth Loránd, praktický lekár a zástupca primátora Komáromu, povzbudil a povzbudzuje tých, ktorí pracujú aj v iných sférach, aby čo najskôr, ako to bude možné, požiadali o vakcínu.

Špecialista sa podelil aj o svoje vlastné skúsenosti :

„Mierne vedľajšie účinky sa vyskytli aj po podaní klasickej vakcíny proti chrípke. Rameno ma niekoľko dní trochu bolelo, ostatní kolegovia možno hlásili mierne bolesti hlavy, ale žiadne ďalšie komplikácie. Kolegovia z Tatabánye tiež uviedli, že neexistovala spätná väzba o žiadnych závažných vedľajších účinkoch.“

Anglická mutácia vírusu, ktorá sa šíri oveľa rýchlejšie, už bola zistená aj v Maďarsku. Je však dôležité vedieť, že vývoj mutácie je prirodzený proces a na základe štúdií vakcíny, ktoré sú v súčasnosti na trhu, chránia aj pred týmito mutáciami .

Vynára sa otázka, aké účinky bude mať koronavírus na chrípku. V súvislosti s tým dr. Loránd Kreft-Horváth vysvetlil, že keďže oblasť Komárom je tiež zahrnutá do služby sledovania chrípky, malo by sa do centra zasielať pravidelná správa.

Do 19. januára 2021 bolo zaslané prakticky nulové hlásenie, ktoré naznačuje, že chrípka sa do tejto oblasti ešte nedostala. Existujú dva hlavné dôvody: jedným je to, že namiesto 700 000 očkovaní ročne sa v Maďarsku nedávno uskutočnilo 1 400 000 očkovaní, čo znamená vážny záujem o očkovanie. Druhým je to, že miera reprodukcie chrípky sa kvôli prevencii a dodržiavania hygienických v opatrení pre zamedzenie šírenia koronavírusu znížila.

Podľa zdravotníckeho pracovníka je možné, že ak budeme naďalej prísne dodržiavať preventívne opatrenia, chrípková epidémia môže tento rok dokonca vymiznúť.

(Zdroj: komarom.hu)