Mix Dél-komárom 2022. 10. 05.

V Komárome oslavovali Svetový deň seniorov

Pri príležitosti Svetového dňa seniorov vedenie mesta privítalo v utorok 3. októbra popoludní v Klapkarene pevnosti Monostori viac ako tristo starších ľudí. Členky a členov klubov dôchodcov v Komárome najskôr privítal privítal Attila Molnár, ktorý zdôraznil, že láska má takú silu, že drží pohromade stovky miestnych starších ľudí, uvádza komarom.hu.

„Dôležité je prežiť skúsenosť spolupatričnosti s komunitou. Keď sme boli v problémoch, či už to bola povodeň alebo situácia s ochorením Covid, kluby okamžite prišli a pomohli,“ spomínal  Dr. Attila Molnár, ktorý všetkých povzbudil, aby sa pripojili k skutočným komunitám.

Doktor Loránd Kreft-Horváth, zástupca primátora zodpovedný za zdravotníctvo, opäť poďakoval starším ľuďom, obyvateľom Komáromu, za pomoc pri ochrane počas epidémie, ako povedal, pandémia sa končí, ale koronavírus zostane rovnako ako chrípka. Dodal, že momentálne sme v neistej situácii, a preto je teraz jednota a spolupatričnosť ešte dôležitejšia.

Zástupca primátora János Czita zdôraznil, že všetko počas Svetový deň seniorov je o úcte a láske. Rešpekt prichádza, pretože krajina bola po vojne obnovená. „Sme v roku 2022 a môžeme sa zamyslieť nad tým, že tento svet, ktorý si starší ľudia vybudovali, teraz opäť čakajú ťažké časy. Vedľa nás zúri vojna, situácia, v ktorej žijeme, sa stáva cennejšou. Je dôležité prekonať toto obdobie a je dôležité zachovať dobré veci pre potomkov. Ťažkosti treba prekonávať spoločne.“

K Svetovému dňu seniorov so slovami vďaky vystúpila zástupkyňa mestskej časti Dóra Hajnal. Zdôraznila, že si zaslúžia uznanie, pozdrav a úctu každý deň v roku. Ako povedala, všetko je vaše, odkedy ste vytvorili národ, vybudovali ste krajinu svojimi pracovitými rukami.

Vojda Bence zástupca samosprávy poďakoval v mene mladej generácie starším obyvateľom južného Komáromu. „Môžeme k vám hovoriť jazykom vďaky, lásky a vďačnosti. Covid v poslednom období všetkým postavil výzvy, aké za 100 rokov nevideli a vy ste stále v neistej situácii, vo vašich očiach je úsmev, radosť, veselá láska, hoci môže byť aj trpkosť a smútok, keďže mnohí, pred mnohými desaťročiami bolo ťažšie prosperovať, zarábať si na živobytie, ale stále ste pokračovali. Veríme, že s rovnakým nadšením, obetavosťou a trpezlivosťou dokážeme prevziať a odovzdať vedomosti a skúsenosti, ktoré máte vy. Naše mesto má veľa silných stránok, no jeho najväčšou silou je živá, fungujúca komunita. Vďaka za obetavú prácu, ktorú robia v kluboch dôchodcov. Spoločne prekonáme ťažkosti, držíme sa pri sebe.“ Krátkou ľudovou rozprávkou hostí privítal aj zástupca primátora Bálin Turi.

Po uvítacích slovách vedenie mesta odovzdalo kyticu ruží a dar z južného Komáromu starším, ktorých  Czunyiné dr. Judit Bertalan, poslankyňa kraja a splnomocnenkyňa vlády, privítala a zároveň pozvala na pódium známu a obľúbenú umeleckú dvojicu György Korda a Klárika, ktorí potešili ľudí svojimi najobľúbenejšími piesňami.

Zdroj: komarom.hu