Región Dél-komárom 2024. 06. 14.

V Komárome otvorili výstavu o histórii plavby na Dunaji

Výstavu, ktorá predstavuje 90-ročnú históriu maďarskej plavby na Dunaji, otvorili v Návštevníckom centre dedičstva Brigetio začiatkom júna. Na slávnostnom otvorení vystúpil s recitálom Péter Benkő, dvojnásobný ocenený dramatik a ocenený umelec Jászai Mari. Materiál výstavy pozostáva z historickej zbierky Dr. Ferenca Jubu a pozostatkov putovnej výstavy Maďarského zväzu námorníkov.

Zoltán Ráczprezident Maďarského zväzu námorníkov, vo svojom uvítacom prejave uviedol, že maďarská dunajská lodná doprava začala v roku 1934 s cieľom otvoriť obchodné cesty k moru cez rieku Dunaj. Práve vtedy sa v Maďarsku začalo s výstavbou lodí rôznych veľkostí, prvá z nich dostala názov Budapešť. Druhá svetová vojna ukončila túto stúpajúcu éru, ktorá sa potom opäť začala v roku 1955 a trvala až do osemdesiatych rokov, pripomenul prezident.

Návštevníci mohli vidieť mnohé cenné a zaujímavé pamiatky námorníctva, pričom ich prítomní námorníci zaviedli späť do vtedajšieho sveta moreplavby.

Hostiteľkou podujatia bola riaditeľka múzea Emese Számadó.

Výstava lodnej histórie v Komárome

Expozícia námornej histórie v Komárome sa nachádza v suteréne miestnej radnice a predstavuje históriu uhorskej lodnej prepravy a námorníctva od 13. storočia až do konca 2. svetovej vojny.