Región Dél-komárom 2023. 03. 02.

V Komárome sa bude opäť konať upratovanie v nemocničnej záhrade

V maďarskom Komárome je už dlhoročnou tradíciou, že dobrovoľníci koncom zimy a začiatkom jari kompletne vyčistia nemocničnú záhradu a obnovia jej zelený povrch. Najbližšie stretnutie sa uskutoční v sobotu 4. marca od 8:30 hod.

Iniciatíva, ktorú spustili záhradkári Márton Juhász, György Szarka a László Jankó, sa rýchlo stala populárnou medzi obyvateľmi Komáromu, bol rok, keď na upratovaní záhrady pracovalo 150 ľudí.

„Ak to bude možné, tento rok bude naša úloha ešte väčšia, keďže v posledných rokoch nebolo možné uskutočniť túto kampaň na ochranu životného prostredia pre epidémiu, aj keď je nemocničná záhrada považovaná za miestnu prírodnú rezerváciu,“ dozvedeli sme sa od jedného z organizátorov, Mártona Juhásza.

Špecialisti plánujú v záhrade, ktorá je plná stovky rokov starých rastlín, niekoľko pracovných postupov, ako je zber odpadu, riedenie porastu, orezávanie brečtanu plazivého, vytváranie malých čistiniek, zber vetvičiek. Náučný chodník bude podľa plánov vyčistený, chodníky prehrabané, likvidovať sa bude aj burina. K tomu všetkému sa za pomoci Balázsa Bognára rozmiestňuje aj niekoľko nových vtáčích búdok. Ten sľubuje, že pôjde o skutočný rodinný program.

Organizátori žiadajú dobrovoľníkov, aby sa obliekli podľa počasia a ak môžu, nech si prinesú vlastné pomôcky.

Okrem súkromného sektoru práce podporuje aj Komáromi Városgazda Nonprofit Kft.

Zdroj: sziakomarom.sk