Región Dél-komárom 2023. 01. 19.

V Komárome sa konala spomienková pešia túra

6. ľahká divízia Komárom si pripomenula vojakov 22. a 52. pešieho pluku, ktorí 14. januára zahynuli hrdinskou smrťou pri Done. Na pamiatku katastrofy, ktorá sa stala pred 80 rokmi, zorganizovala skupina Endresz 10-kilometrovú pamätnú túru pešo, uvádza komarom.hu.

Pešia túra sa koná každý rok bez ohľadu na počasie, čo má aj symbolický význam, keďže v roku ´43 tu bolo mínus 30-40 stupňov Celzia. Túra viedla po brehu Dunaja, dotkla sa pevnosti Monostori, kde bol na pamätnú tabuľu položený veniec postavený na pamiatku donskej katastrofy.

Do akcie sa zapojili študenti, ktorí sa zúčastňujú výcviku kadetov na SOŠ Kempelen. Endresz Group a stredná škola tento rok organizujú viacero spoločných programov z oblasti histórie, vojenskej histórie a histórie letectva.

2. maďarská armáda bola jednotka kráľovských maďarských obranných síl nezaradená do bojového rozkazu 1941/1942, ktorá bola sformovaná v roku 1942 a vyslaná bojovať na východné bojisko. Počas bojov v oblasti Voroneža v januári 1943 utrpela armáda mimoriadne ťažké, ničivé straty. Boje v Donskom ohybe patria k najsmutnejším kapitolám maďarskej vojenskej histórie: tisíce národných gardistov vyslaných bez vhodnej výzbroje a vybavenia, poverených nesplniteľnou úlohou, trpeli a zahynuli v -40 stupňovej ruskej zime. Manévrovací priestor vrchného velenia a vedenia krajiny s cieľom vyhnúť sa katastrofe sa úplne zúžil.

Zdroj: komarom.hu