Región Dél-komárom 2022. 07. 04.

V Komárome zapraskali zbrane

Ozývali sa výstrely z dela, praskali zbrane a husári čelili nepriateľovi na dobových hrách organizovaných v pevnosti Monostor, uvádza kemma.hu. V maďarskom Komárome sa už roky konajú vojnové hry evokujúce revolúciu 1848/49 a vojnu za nezávislosť. V súvislosti s touto udalosťou sa 2. júla 1849 odohrala druhá bitka pri Komárome, kde Artúr Görgey a György Klapka bránili hrad a odrazili rakúske vojská.

O tom, že tento rok prišlo k múrom pevnosti viac ako sto tradicionalistov z celej krajiny, hovoril kultúrny manažér pevnosti Monostor Attila Turbók. Najveľkolepejším podujatím bola vojnová hra, ktorú mohli záujemcovia vidieť v sobotu a nedeľu. Tradicionalistov nebolo vidieť len počas bitky. Desiatky z nich každé ráno návštevníkom ukázali, aký je táborový život, ukázali im aj zaobchádzanie so zbraňami a streľbu. Na podujatie zavítali aj maďarské ozbrojené sily, ktoré sa pripravili s ukážkou zbraní. Jazdci z Győru prišli s veľkolepou kaskadérskou show. Táto formácia navštívila pevnosť už roky predtým, no mnohí hostia sa s nimi ešte nestretli. Akcie sa zúčastnili aj členovia OZ Szőnyi Lovas.

Deti si mohli vyskúšať šermiarsku školu, zahrať si rôzne hry, vyskúšať rôzne šikovné drevené hry. Okrem areálu šermu ste si mohli prečítať informácie o vzniku bývalých šermiarskych cechov a fungovaní škôl šermu. Organizátori prichystali aj dva historické rockové muzikály. V sobotu mohli diváci vidieť muzikálovú verziu románu Synovia muža s kamenným srdcom. V nedeľu sa predstavil Magyarock Dalszínház.

(Zdroj: kemma.hu / Foto: Ferenc Szili)