Región 2015. 11. 09.

V nedeľu padali teplotné rekordy, prišlo vraj neskoré babie leto

Pomaly by malo mrznúť, počasie však pripomína jar.

Na území Slovenska v nedeľu padli teplotné rekordy. Meteorológovia ich zaznamenali najmä v západnej časti krajiny. Ukazujú na to operatívne údaje Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Najvyššiu dennú teplotu namerali meteorológovia na bratislavskom letisku a Kolibe. Teplota vzduchu tam dosiahla 20,3 stupňa Celzia. „Boli prekonané rekordy z roku 1997, kedy sme v Bratislave na letisku namerali 19 stupňov Celzia a na Kolibe 17,2 stupňa Celzia,“ napísali na oficiálnej stránke na sociálnej sieti.

Extrémnu maximálnu teplotu zaznamenal SHMÚ aj na ďalších meteorologických staniciach – v Kuchyni (20,1 stupňa Celzia), Nitre (19), Hurbanove (19,5), Dudinciach (18,9), Telgárte (15,9) a Poprade (17).

Vysoké teploty zapríčinil podľa meteorológov teplý vzduch pôvodom z juhozápadnej Európy. Ten sa dostal predovšetkým nad juhozápadné Slovensko, kde maximálna denná teplota dosahovala 19 až 20 stupňov Celzia. Meteorológovia hovoria o neskorom babom lete, teda slnečnom, suchom a málo veternom období. „Očakávame, že popísaná situácia u nás nastane od víkendu a bude pokračovať aj na začiatku týždňa. Vzhľadom na neskorý dátum však už môže trvať dlhšie, kým sa ranné hmly rozplynú, no nemali by byť celodenné,“ povedal Miroslav Šingler z SHMÚ. Počas dňa sa podľa jeho analýzy oteplí väčšinou na 11-18 °C, ojedinele aj teplejšie, no v noci sa výraznejšie ochladí, minimá budú zväčša 3 až -2 °C, v dolinách a kotlinách okolo -4 °C.

(tasr)