Mesto 2020. 04. 29.

V Nemocnici Komárno majú nové monitory dychu

V Nemocnici Komárno, ktorá je členom skupiny AGEL, majú na Oddelení gynekológie a pôrodníctva päť nových monitorov dychu, ktoré dostali od Nadácie Križovatka. Tie pomôžu v boji proti syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ktorý je dnes strašiakom mnohých rodičov, ale aj zdravotníkov v nemocniciach. 

Monitor dychu BabySense je historicky prvým výrobkom na svete tohto druhu. Počas 30-tich rokov svojej existencie prešiel mnohými úpravami a je neustále modernizovaný tak, aby spĺňal náročné klinické skúšky. Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv je registrovaný ako zdravotnícka pomôcka. V Nemocnici Komárno má už každý novorodenec monitor dychu Baby Sense II.  Monitory dychu slúžia na rozpoznanie porúch dýchania. Ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo ak sa frekvencia dychu zníži pod hranicu 10 dychov za minútu, spustí sa zvuková aj svetelná signalizácia monitoru. Monitor dychu teda nezabráni vzniku respiračných problémov, upozorní však na ich výskyt a dá tak deťom šancu na život,“ hovorí primárka oddelenia neonatológie MUDr. Ingrid Moravcová.

Keďže niektoré mamičky,  odchádzajúce z pôrodnice, majú záujem o monitor dychu, môžu si ho zapožičať na domáce používanie od Nadácie Križovatka. „Veľmi si ceníme dlhoročnú spoluprácu s touto nadáciou, vďaka ktorej môžeme poskytnúť našim najmenším deťom narodeným v komárňanskej pôrodnici spokojný spánok. Kvalitná starostlivosť na novorodeneckom oddelení je prvoradá naša úloha,“ uviedol Mgr. Miroslav Jaška , MPH riaditeľ Nemocnice Komárno.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK