Mesto 2013. 10. 30.

V Novej pevnosti odovzdali zreštaurovanú Leopoldovu bránu

V Komárne odovzdali obnovenú vstupnú bránu Novej pevnosti. Leopoldova brána je významnou súčasťou pamiatky Pevnostného systému Komárna, ktorý je zároveň aj národnou kultúrnou pamiatkou a je na predbežnom zozname svetového kultúrneho dedičstva. Informoval TASR vedúci odboru rozvoja Mestského úradu v Komárne Ľudovít Gráfel.

Ako uviedol, projekt financovala Nadácia Všeobecnej úverovej banky (VÚB). „Leopoldovu bránu postavili v roku 1663, takže sa teraz dožíva okrúhleho jubilea – 350 rokov. Priečelie brány s pamätnou tabuľou o 10 rokov mladšou – z roku 1673 – dokladuje dokončenie výstavby Novej pevnosti za vlády habsburského cisára Leopolda I.,“ ozrejmil Gráfel s tým, že vlani mohli ľudia z rôznych regiónov Slovenska zabojovať v internetovom hlasovaní za svojho favorita v programe Poklady môjho srdca. Súťaž umožnila verejnosti ovplyvniť to, ktorá z pamiatok na Slovensku dostane od VÚB financie na rekonštrukciu. „O priazeň sa uchádzali historické mestské brány v Banskej Štiavnici, Bojniciach, Kežmarku, Komárne, Králi a v Spišskej Kapitule,“ pokračoval.

V on-line súťaži až 45.000 klikov posunulo komárňanskú Leopoldovu bránu na prvé miesto. V rámci tejto súťaže bola mestom Komárno prostredníctvom neziskovej organizácie Pro Castello Comaromiensi zorganizovaná rozsiahla kampaň. „Využili sa elektronické médiá, internet, ale aj tradičné formy ako napríklad plagáty a letáky. Veľkú zásluhu majú na víťazstve mladí ľudia, aktivisti, čističi tejto pevnosti. Zaangažovali sa najmä študenti stredných a vysokých škôl z domova i zo hraničia. K víťazstvu svojimi hlasmi pomohli aj občania maďarského partnerského mesta Komáromu,“ priblížil vedúci odboru.

Nadácia VÚB mala na obnovu víťaznej brány pripravených 50.000 eur. Po vyčíslení nákladov na obnovu boli na základe darovacej zmluvy mestu Komárno od nadácie poukázané finančné prostriedky, ktoré v celom rozsahu pokryli obnovu pamiatky. Rozpočtové náklady rekonštrukcie vrátane reštaurátorskej a projektovej dokumentácie činili 48.504 eur. „Hlavnými zhotoviteľmi boli firmy Renon, s.r.o., z Komárna a Terra M, s.r.o., z Bratislavy pod vedením akademického sochára a reštaurátora Ondreja Csütörtökiho. V subdodávke sa na prácach podieľali aj ďalšie domáce komárňanské firmy,“ vysvetlil Gráfel.

Realizáciou tohto projektu bola ucelená pamiatková obnova celého podbránia a priečelia vstupu do pevnosti. Reštaurovaním pamiatky sa zabezpečila záchrana a zachovanie jedinečného historického diela a zabezpečil sa trvale vyhovujúci stav, ako aj vhodné a adekvátne využitie časti národnej kultúrnej pamiatky „Pevnosť“ s možnosťou prezentácie širokej verejnosti.

TEXT: TASR
FOTO: Komárňanský fotoalbum