Mesto 2023. 09. 11.

V prímestskej doprave Komárno budú premávať nové autobusy spoločnosti ARRIVA

Generálny riaditeľ spoločností ARRIVA NITRA a ARRIVA Nové Zámky Silvester Zemes a primátor mesta Levice Ján Krtík 8. septembra pred Mestským úradom v Leviciach symbolicky odovzdali vodičom spoločnosti ARRIVA kľúče od nových autobusov. Tie budú využívať cestujúci v prímestskej doprave v regiónoch Nové Zámky, Štúrovo, Šaľa, Komárno a Levice.

Najnovší prírastok do flotily spoločnosti ARRIVA Nové Zámky zahŕňa spolu 38 moderných autobusov IVECO Crossway LE Line 10,8M. Nové autobusy majú 40 miest na sedenie a 35 miest na státie. Vozidlá spĺňajú najprísnejšiu emisnú normu EURO 6-E a k ich výbave patria LED svetelné tabule s označením spoja vpredu a na pravej strane vozidla, výkonná klimatizácia, tónované bočné sklá, kamerový systém a moderné LCD panely v interiéri pre lepšiu orientáciu a informovanosť cestujúcich. K zvýšenej bezpečnosti na cestách prispieva aj senzor tzv. mŕtveho uhla, ktorý umožňuje vodičovi vidieť aj priestor okolo vozidla, ktorý sa nenachádza v zornom poli spätných zrkadiel.

Každý z nových autobusov ponúka cestujúcim možnosť bezdrôtového pripojenia na internet cez WiFi. Zvýšil sa tiež počet USB portov na nabíjanie mobilných zariadení, ktoré sú rozmiestnené v celom vozidle. Signalizačné tlačidlá, ktorými cestujúci dávajú znamenie vodičovi, sú označené aj Braillovým písmom pre lepšiu orientáciu nevidiacich a slabozrakých pasažierov. Špeciálna povrchová úprava zadnej strany sedadiel je odolná voči prejavom vandalizmu. Okrem senzoru mŕtveho uhla sú autobusy vybavené ďalšími 6 kamerami, ktoré snímajú dianie pred a za vozidlom, ale aj v priestore pre cestujúcich, čím prispievajú k vyššej úrovni bezpečnosti počas cestovania. Kabína vodiča je chránená bezpečnostným sklom a všetky vozidlá sú vybavené novým tarifným zariadením typu Vesna, ktoré umožňuje rýchlejšie vybavenie cestujúcich.

„Zlepšovanie pracovných podmienok vodičov – napríklad aj investíciou do moderného vozového parku – je jednou z ciest, ako urobiť povolanie vodiča autobusu atraktívnym aj pre mladých ľudí. Musí však ísť ruka v ruke s finančným ocenením. Ukazuje sa, že súťaženie o dodávanie verejnej služby za najnižšiu cenu možno nie je tá najlepšia cesta, ako ohodnotiť túto zodpovednú a náročnú prácu. Aj preto v dnešnej situácii historického nárastu inflácie, ktorú nebolo možné dopredu predvídať, rokujeme s objednávateľmi, aby sme spoločne našli dodatočné finančné zdroje a stabilizovali mzdy vodičov vo verejnej doprave,“ povedal Michal Horák, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku.

„Pri príležitosti dnešného symbolického odovzdávania kľúčov od týchto skvelých moderných vozidiel želám našim vodičom bezpečnú jazdu bez nehody a našim cestujúcim to, aby boli vždy spokojní s kvalitou služby, ktorú v týchto autobusoch dostanú,“ povedal Silvester Zemes, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA NITRA a ARRIVA Nové Zámky.

Nové autobusy budú zaradené na linky prímestskej dopravy v regiónoch Nové Zámky, Levice, Šaľa, Štúrovo a Komárno.