Šport 2011. 10. 19.

V senzačnom zápase sme porazili Nitru!

Tak na takýto športový zážitok sme čakali dlhé mesiace! Dramatický kvalitný zápas, v ktorom basketbalisti MBK Rieker Komárno a BK BEMACO Nitra nútili divákov tajiť dych. Show zvaná basketbal prišla do Komárna a my sme sa nenechali zahanbiť.

Zaplnená hala netrpezlivo čakala na úvodný rozskok, ktorý síce vyhrali Nitrania, no loptu zachytil Vlado Klár a rýchlo zaútočil na kôš, kde reverzom vsietil popod Braňa Tomeka prvé dva body zápasu. V následnom útoku súpera zachytil prihrávku Kratochvíl a z protiútoku zvýšil na 5:0 trojkou Johnathon Jones. Potom ale začali úradovať bývalý hráč Boston Celtics Robert Vaden a slovenský pivot Braňo Tomek. Len títo dvaja hráči otočili stav na 7:12. Od tohto momentu až do konca prvej štvrtiny sme na Nitru strácali približne 6 bodov. V samotnom konci sme ešte vďaka nepozornosti a stratám súpera dokázali znížiť na 25:27. Trestnými hodmi ukončil ofenzívne a na body bohatú štvrtinu JC Mathis.

Druhá štvrtina bola akoby zo sna. Spoza oblúka sa hneď dvakrát presadil Vaden a za necelú minútu vyhrávala Nitra už 25:35. Hostia bola prakticky nezastaviteľní. Najmä Vaden premenil všetko, čo chytil a vôbec nestrieľal iba z jednoduchých pozícií. Úlohou hráčov Komárna bolo nenechať si súpera ujsť príliš ďaleko, čo sa podarilo, keďže sa do šatní šlo za prijateľného stavu 48:54.

Fotogalériu zo zápasu nájdete tu!

Začiatok tretej časti hry patril legionárovi v drese Nitry Aterovi Majokovi. V priebehu minúty a pol vyškolil troma blokmi Bilíka a Biliča. V útoku to ale Nitra nedokázala využiť, takže sa nám napokon podarilo znížiť na rozdiel dvoch bodov. Do druhej polovice tretej štvrtiny už ale vstupovali Nitrania za osembodového vedenia. Potom však prišla chvíľa, ktorá rozhodujúco ovplyvnila vývoj zápasu. Ater Majok neudržal nervy na uzde a za výčitky k rozhodcom po odpískanom faule dostal aj technickú chybu a keďže to bola jeho piata osobná chyba, musel sa porúčať z ihriska. Naša odpoveď bola jednoznačná. Bilík premenil dva trestné hody a z následnej akcie znížil trojkou na 64:65 Siniša Bilič. Ešte ďalšie dve minúty si Nitrania držali miniatúrny náskok, no po individuálnej akcii Biliča sa Komárno dostalo do vedenia 71:70. Na konci polčasu sme ešte zahodili tri zo štyroch trestných hodov a aj preto sa šlo do poslednej časti hry za vyrovnaného stavu 72:72.

Tú otvoril Tomek prekvapujúco trojkou, no to bolo na takmer štyri minúty jediný kôš Nitry. Vaden potom pohrozil tiež trojkou, no to iba odpovedal na Bilíkov úspešný pokus z predchádzajúceho útoku. Bolo zjavné, že toho má už plné zuby a keďže v druhom polčase bol bránený precíznejšie ako v prvom, nezopakoval svoj neuveriteľný výkon. Naopak, hráči Komárna vsietili tri trojky po sebe, čo pochovalo nádeje Nitry na zvrat. Blysol sa najmä Péter Szabó, ktorý v tandeme s Jonesom jasne prehrali súperovu rozohrávku.  Péter navyše vystrelil štyri krát a všetko trafil, takže každý hráč Komárna, ktorý v sobotu nastúpil, aj skóroval. Za neutíchajúceho skandovania a ‚standing ovation‘ sa zápas už len dohrával. Náskok Komárna narástol až na 14 bodov, čím Nitre bažiacej po pohárovej Európe pripravilo ďalšiu prehru.

MBK Rieker Komárno – BK Bemaco SPU Nitra 98:84 (25:27, 23:27, 24:18, 26:12)
Najviac bodov: J. Jones 26, L. Johnson 18, Bilič 15 – Vaden 30/6, Tomek 18, Majok 13
TH: 27/19 – 16/11, fauly: 17 – 24, trojky: 9 – 9, rozhodovali: Gabara, Hančík a Kurpaš, 780 divákov

Ohlasy po zápase:

Johnathon Jones – rozohrávač (26 bodov, 7 asistencií, 7 doskokov): Naozaj sa mi páči v tíme. Stále si na seba a naše herné štýly zvykáme. Máme viacero nových hráčov, niektorí sú dokonca zranení. Johnson prišiel len pred týždňom a stále sa učí niektoré veci v útoku. Máme ale skvelý kolektív, čo sa prejavuje na ihrisku, aj mimo neho. Verím, že toto bude špeciálny rok pre Komárno.

Louis Johnson – pivot (18 bodov, 4 asistencie, 3 doskoky):
Nikdy nie som spokojný ako hráč a ani ako tím nikdy nie sme. Zatiaľ sme nespravili nič, iba vyhrali jeden domáci zápas doma, presne ako by sme mali chrániť našu domácu palubovku. Bolo tam množstvo chýb, ktoré treba napraviť.  Sme šťastní, že sme vyhrali, no stále je čo zlepšovať. Verím, že každým zápasom sa zlepšujeme a učíme sa o hre ostatných. Máme dobrú atmosféru tak v šatni, ako aj na palubovke Veríme si navzájom a mám dojem, že som s týmito chalanmi hral už pred tým.