V susednom Komárome otvorili dve nové výstavy
V Kultúrnom dome Sándora Petőfiho v Szőnyi bude ešte týždeň dostupná výstava mandál Árpádné Orosz Jutka Nagy, v Kníhkupectve a kaviarni Mozaik zas do 19. júna sú k videniu diela Tvorivej dielne v Szőnyi, píše komarom.hu.
Členovia Tvorivej dielne zo Szőnyiu ( Zsuzsanna Andruskó, Lászlóné Semsei, Ilona H. Nagy, Erzsébet Csiszár, Ágnes Aranyosiné Lőrincz, Ildikó Baloghné Bujdosó, Gitta Mészáros, Rudolfné Hornig, Éva Pap) nedisponujú výučným listom z umeleckej oblasti, ale je pre nich potešením a dôležitým využívať svoje umelecké schopnosti popri každodenných činnostiach. V tvorivej dielni sa vyrába najmä grafika a maľba – tradičnými výtvarnými pomôckami ( uhlík, ceruzka, pastelová krieda, akvarel, akryl, olej).
Tvoria kresby, portréty, zátišia. Samozrejme, prevažujú miestne témy nábrežia, budov, ulíc a námestí. Počas sedení výučba neprebieha v klasickom ponímaní: s rôznymi kresliarskymi a maliarskymi úlohami – okrem korektúr – každý pracuje podľa svojho temperamentu, vlastným tempom, na témach, ktoré ho zaujímajú. Každý má teda možnosť kráčať svojou „cestou“.
Súvisiacou novinkou je, že aj tento týždeň môžete v miestnom kultúrnom dome navštíviť výstavu mandál. Z hľadiska pôvodu mandaly väčšinou súvisia s budhistickou tibetskou a indickou kultúrou, kde sa ešte tisícročia používa na meditačné techniky a praktiky.
Pani Árpád Nagy povedala, že výroba mandaly je meditatívna činnosť, pri ktorej vychádzajúc od stredu pravidelne sa opakujúce farby a tvary vyžarujú primeranú energiu. Vo východných kultúrach sa mandaly dodnes používajú ako symbol meditácie a modlitby, v západnom svete sa objavujú skôr ako dekoratívny prvok. Vytvorenie umeleckého diela si vyžaduje silné sústredenie. Priťahuje pozornosť natoľko, že priestor a čas miznú počas tvorivého procesu.
Pod vplyvom umelcovej dcéry začala mandaly vyrábať pred tromi rokmi , za ten čas sa zrodilo viac ako dvesto diel rôznych veľkostí.
Zdroj: komarom.hu