Šport 2022. 06. 13.

Veľká cena Komárna v rýchlostnej kanoistike úspešne zakončila svoj 64. ročník

Veľká cena Komárna v rýchlostnej kanoistike zapísala v dňoch 11. a 12.júna 2022 svoju 64. kapitolu. Počasie a stav rieky Váh boli ideálne.

Pretekov sa zúčastnilo celkom 409 pretekárov z 27 oddielov Slovenska, Maďarska a Talianska. Počas dvoch dní štartéri odštartovali 120 jázd. Pretekári od 9 rokov až po veteránov si zmerali sily na 500 m, 2000 m a 5000 m trati. Výsledky z pretekov na 5000 m trati od 13-ročných sa započítali do hodnotenia Slovenského pohára. Súčasťou finálových jázd bol aj 7.ročník Memoriálu Vojtecha HALMA, na ktorom si pretekári pripomenuli pamiatku vynikajúceho pretekára, trénera a človeka Vojtecha Halma.

Tradícia podujatia sa od roku 1959 ani raz neprerušila, Veľká cena Slovenských lodeníc však prešla zmenou názvu. V roku 2000 sa 42. ročník uskutočnil pod názvom Veľká cena Komárna a SLK a od roku 2001, od 43. ročníka  sa toto podujatie uskutočňuje pod súčasným názvom Veľká cena Komárna.

Do listiny víťazov sa počas uplynulých ročníkov zapísali pretekári, úspešní olympionici, medailisti z majstrovstiev sveta a Európy. Viacnásobnými víťazmi sa stali kajakári: Ľubomír Kadnár, Miroslav Haviar, Félix Masár, Ladislav Nagy, Ľubor Štark, Attila Szabó, Róbert Erban, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr, kanoisti: Tibor Polakovič, František Dosúdil st., Ján Zajac, Vojtech Halmo, Radomír Blažík, Milan Vašák, Pavol Rusnák, Csaba Orosz, Slavomír Kňazovický, Peter Páleš, Anton Grassl, Daniel Biksadský, István Banai Tóth a medzi ženami dominovali: Hana Domonkošová, Adela Jakabová, Viera Šabíková, Jana Polakovičová,  Eva Hochshornerová, Martina Kohlová, Ivana Kmeťová, Nikola Zatlkajová, Tamara Takács, Lisa Maria Gamsjäger a Lívia Vrecková.  

Zdroj: Kajak & kanoe klub Komárno