Kultúra 2023. 06. 08.

Vernisáž fotovýstavy Martina Kučeru mala úspech. Dostupná bude do júla

Krajinkárske fotografie Martina Kučeru sa usalašili na výstave s názvom „Otvorené cesty“ v Galérii Platz 3. júna a zožali obrovský úspech. Ponúkajú nie len pastvu pre oči, jedinečná je aj samotná prezentácia fotografií. Niektoré z nich dokonca doslova „ožijú“ za pomoci mobilných telefónov. Výstava je dostupná do 2. júla.

Fotografia je jeho vášňou aj napriek tomu, že sa jej nevenuje profesionálne ani komerčne. Jeho obľúbeným žánrom je krajinkárska fotografia, ktorej je venovaná aj daná výstava. „Moje fotografie krajiny sa snažím tvoriť v štýle Fine Art krajinárskej fotografie. Pokúšam sa v nich zachytiť krásy prírody, jej jedinečné okamihy tak, ako ich vidím ja. Vkladám do nich pocity, ktoré som mal v okamihu ich vzniku alebo pocity, ktoré chcem u diváka vyvolať. Nejde tak o dokumentovanie stopercentnej skutočnosti,“ približuje Kučera.

Zábery z Kučerových ciest sú priam dych berúce. Vďaka nim je možné „vycestovať“ napríklad na Island, vyliezť na Talianske Dolomity,  objaviť farby Moravského Toskánska alebo nazrieť do nevšedných farieb prírody.

Gabriel Kosmály (umelecká fotografia) – výtvarník, fotograf a pedagóg na ŠUP L. Bielika v Leviciach povedal o Kúčerovi a jeho výstave nasledovné: „Martin Kučera je človekom, ktorého médium fotografie natoľko očarilo, že sa jej odovzdal plnou mierou a láskou. Má brilantné fotografické videnie a jeho technické zručnosti v tomto odbore by mohol závidieť nejeden profesionál. Dobre vie, že realitu nestačí zaznamenať, ale aj pomocou svojej optiky tvorivo interpretovať. V jeho obrazoch nachádzame impulzy, ktoré tomu jasne nasvedčujú. To, že to vie a robí to dobre,  dokazujú nespočetné ocenenia v Slovenskom, ale aj v medzinárodnom meradle. Táto výstava je potvrdením týchto mojich slov.“

Fotografie: Pál Sedliak
Ferenc Holop Angelika Kopják Gabriel Kosmaly photo