Región 2015. 10. 21.

Vidieť, no hlavne byť videný. Polícia vyzýva na zvýšenú opatrnosť v sychravom počasí

Počasie pripravilo začiatkom jesene sťažené podmienky pre vodičov, cyklistov i chodcov. „Za posledné tri týždne (39. až 41. týždeň) eviduje polícia 129 dopravných nehôd za zníženej viditeľnosti, pri ktorých zomrelo sedem osôb.,“ informovalo Prezídium Policajného zboru SR a zároveň vyzvalo všetkých účastníkov cestnej premávky, k obzvlášť, k mimoriadnej opatrnosti na cestách.

Najzraniteľnejší sú podľa polície chodci a cyklisti, no neuvedomujú si to, alebo nechcú pochopiť, že nestačí iba vidieť, musíte byť v prvom rade videný. „Za nosenie reflexných prvkov sa netreba hanbiť, nie sú určené len pre deti a vo vrecku, alebo v taške vám nepomôžu. Farebné či reflexné oblečenie, osvetlený bicykel a mimoriadna obozretnosť prispievajú k bezpečnosti na cestách,“ presviedča.

Zákon pritom hovorí jasne: za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Fatálne následky môžu nastať v prípadoch, ak chodci vstúpia na riadený priechod pre chodcov na signál stoj. Najčastejšie riskujú práve takýmto spôsobom, stretávame sa však aj s prípadmi, keď nepoužijú priechod pre chodcov vôbec, pohybujú sa po nesprávnej strane vozovky a ničím nezvyčajným nie je tmavé oblečenie.

Pamätajte, že jazdu treba vždy prispôsobiť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam i svojim schopnostiam a zručnostiam. Rátať treba aj s tým, že vo vyjazdených koľajach môže stojaca voda najmä v zákrutách spôsobiť šmyk. Tomu sa dá predísť len prispôsobením rýchlosti. Dôležité je jazdiť vždy opatrne, dodržiavať medzi vozidlami bezpečnú vzdialenosť, brzdiť uvážene a najmä včas.

Aj samosprávy môžu prispieť k bezpečnosti na cestách. Polícia už vyzvala starostov, aby predĺžili prevádzku verejného osvetlenia za šera (pred západom slnka) a počas ranných hodín. Nefunkčnosť osvetlenia je totiž ďalším faktorom ovplyvňujúcim vznik vážnych dopravných nehôd.

(PZ SR)