Mix Dél-komárom 2022. 10. 05.

Víkendové vojnové hry v Monoštorskej pevnosti sa tešili veľkému úspechu

Tentoraz mohli návštevníci spoznať nemeckú, maďarskú a ruskú vojenskú techniku ​​druhej svetovej vojny v sobotu a nedeľu v maďarskom Komárome.

Kultúrny manažér Attila Turbók povedal, že geopolitická situácia našej doby je každému známa, preto nechceli víkendovým podujatím vojnu „spopularizovať“, skôr sa snažili túto éru našich dejín predstaviť interaktívnym spôsobom.

„Program oživujúci vojnové udalosti z roku 1944 je naozaj najväčším jesenným zážitkom v okolí. Akcie sa zúčastnilo takmer 100 tradicionalistov a hoci počasie najmä v prvý deň príliš neprialo, aj tak sa nám podarilo osloviť množstvo záujemcov. Je to vojnová hra, hľadisko bolo pod holým nebom takmer úplne plné. Po ukážkach si návštevníci mohli vyskúšať jednotlivé zariadenia, nasadnúť na transportéry a motorky, ale aj zobrať si do rúk strelné zbrane, či dokonca si obliecť vojenskú uniformu,“ povedal Attila Turbók.

Súčasťou akcie boli aj rôzne sprievodné programy, ako napríklad airsoftové ihrisko vybudované v areáli pevnosti a vystúpenie Magyarock Dalszínház s dielom Egri Csillagok v réžii Csabu Vizeliho a Gábora Bakóa, Mátyása Várkonyiho a Attilu Béresa, na motívy slávneho románu Gézu Gárdonyiho. Tentoraz sa v hlavných úlohách predstavenia predstavili takí celonárodne známi umelci ako Géza Egyházi , Attila Csengeri či Imre Vadkerti.