Šport 2015. 04. 12.

VOLEJ: Prešov vedie vo finále extraligy už 2:0

Volejbalisti VK Mirad PU Prešov vedú vo finále play off slovenskej extraligy mužov už 2:0. V nedeľňajšom domácom súboji zdolali Spartak VKP Komárno 3:1 a nadviazali tak na úspech z prvého vzájomného duelu. V sobotu triumfovali 3:0.

Prvý set druhého finálového zápasu bol od začiatku vyrovnaný. Tímy sa ťahali bod po bode až do koncovky. V nej zaúradoval domáci kapitán Sopko, ktorý najskôr esom a potom útokom vypracoval pre svoj tím rozhodujúci náskok 23:20. Prešov si koncovku postrážil a prvý set vyhral 25:22. Výborný výkon podal v úvodnom dejstve domáci smečiar Drobňák.

V druhom sete mali hostia navrch. Dobre prihrávali, v útoku sa darilo najmä Patúcovi a postupne si tím z juhu Slovenska vybojoval päťbodový náskok 18:13. Prešov potom ešte znížil na rozdiel dvoch bodov, ale v koncovke pomohol dvomi blokmi nahrávač a kapitán Komárna Hollý a hostia vyhrali druhé dejstvo 25:21 – 1:1.

Začiatok tretieho dejstva zasa zobrali do svojich rúk domáci, na prvom technickom timeoute viedli 8:4 a neskôr po dvoch esách Sopka už 15:8. Komárno síce znížilo zásluhou Patúcovho útoku z doskoku na 12:15, ale domáci nedovolili drámu. Prešov vyhral tretí set hladko 25:18 a priblížil sa k druhému víťazstvu v sérii.

Pohodu z koncovky tretieho setu si Prešovčania preniesli aj do štvrtého. Výborným servisom dostali súpera pod tlak a od začiatku mali navrch. Ich náskok postupne narástol až na osem bodov a do koncovky išli domáci s vedením 20:12. Záver vyznel z pohľadu domácich exhibične, štvrtý set ukončil blokár Macko a Prešov ho vyhral 25:14.

Zápasy číslo tri a štyri sú na programe na budúci víkend v Komárne, finálová séria sa hrá na štyri víťazné zápasy.

VK Mirad PU Prešov – Spartak VKP Komárno 3:1 (22, -21, 18, 14)
95 minút, rozhodovali: Daruľa a Porvazník, 650 divákov.
/na zápasy: 2:0/
Prešov: Feňo 2, M. Sopko st. 18, Macko 5, Lux 10, Drobňák 16, Červeň 10, libero T. Lampart (Faron 0)
Komárno: Pělucha 4, Hollý 5, A. Patúc 16, Hinduliak 6, Horník 13, Kišš 7, libero Ľ. Nemec (M. Patúc 0, Demeter 4, Demčák 0, Ferencz 0)

hlasy po zápase /zdroj svf.sk/:
Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „V prvom sete si Komárno udržiavalo neustále vedenie, ktoré sa nám podarilo v koncovke setu zmazať a uhrali sme ju pre seba. V druhom sete nám v strednej pasáži setu na chvíľu vypadol útok, kde súper odskočil na niekoľkobodový rozdiel a aj keď sme sa snažili set v závere zdramatizovať na obrat to už nestačilo. Zabrali sme v treťom sete, v ktorom sme si od začiatku vytvorili 5-bodové vedenie, ktoré sa nám darilo udržiavať a do konca ho navýšiť. Štvrtý set opäť skvelý začiatok v náš prospech a solídny útočný výkon nás posunul k druhému víťazstvu v sérii.“

Daniel Oravec, tréner Komárna: „Po včerajšom druhom a treťom sete, kde sme sa najmä v treťom pripravili o víťazstvo vlastnými chybami, som veril, že v dnešnom zápase zdvihneme hlavy a ukážeme kvalitný volejbal. Bohužiaľ sa nám to podarilo iba v druhom sete. V ostatných setoch to dokázali domáci. V Komárne sa pokúsime hrať tak, aby sme sa vrátili do Prešova.“