Región Dél-komárom 2022. 09. 14.

Vyberte sa po stopách minulosti už tento víkend!

Komárom (HU) sa aj tento rok zapojil do iniciatívy Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Múzeum Györgya Klapku v Komárome 17. septembra víta pestrým programom programami 10. a 16. hodinou.

Zamestnanci inštitúcie organizujú Deň otvorených dverí v rímskom tábore légií Brigetio v mestskej časti MOL. Výskum sa na lokalite začal pred štyrmi rokmi. Počas dňa otvorených dverí sa môžete potulovať po vykopanej ploche 600 metrov štvorcových. Môžete tak spoznať vyhĺbený rímsky kúpeľ, ako aj obrovské priestory, ktoré ho obklopujú s podlahovým kúrením. Tohtoročným senzačným nálezom je mimochodom olovené vodovodné potrubie, ktoré odvádza odpadovú vodu z jedného z bazénov, ktoré je dlhé viac ako 3 metre a zostalo neporušené.

Návštevníci si môžu prezrieť výstavu fotografií z predchádzajúcich vykopávok, ale aj najzaujímavejšie nálezy jubilejnej 30. sezóny vykopávok, akými sú mince, kosti, sklenené náramky, fibuly, sponky do vlasov a lícnu dosku prilby.

Riaditeľka múzea Emese Számadó medzitým v čase od 11. do 14. hodiny predstaví svoju prednášku o histórii rímskej provincie v Komárome a Ostrihome.

Dni európskeho dedičstva organizujú spoločne Európska únia a Rada Európy, pričom Rada Európy toto podujatie odštartovala v roku 1985. Podujatie patrí medzi najslávnejšie participatívne kultúrne podujatia v Európe.

Tisíce pamiatok a miest otvárajú svoje brány počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva, vrátane niektorých, ktoré sú počas zvyšku roka zatvorené. Ľudia tak môžu bezplatne navštíviť, dozvedieť sa o svojom spoločnom kultúrnom dedičstve a podieľať sa na zachovaní európskeho dedičstva pre súčasné aj budúce generácie.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva poskytujú každoročne viac ako 20 miliónom ľudí prístup k tisíckam zriedka navštevovaných miest a jedinečných podujatí.