Kultúra 2011. 09. 28.

Vyhlásili výsledky festivalu Zlatý destilát Dunaja

V Komárne vyhlásili výsledky festivalu Zlatý destilát Dunaja 2011. Išlo o súťaž, ktorej hlavným organizátorom bola spoločnosť Trinix, s. r. o., v spolupráci s mestom Komárno a Združením páleníc na pestovateľské pálenie ovocia na Slovensku, TASR informoval primátor mesta Komárno Anton Marek.

“Degustácia vzoriek sa uskutočnila 13. augusta v Komárne. Riadila ju Edita Vargová, medzinárodná posudzovateľka destilátov. Komisia zložená zo 16 odborných degustátorov hodnotila 326 vzoriek páleného. Zamerali sa na vzhľad destilátu, čistotu, intenzitu vône, ako aj na intenzitu a harmóniu chutí a vône,” vysvetlil Marek s tým, že vzorky boli ocenené diplomom a zlatými, striebornými a bronzovými medailami.

Podľa slov primátora do súťaže Zlatý destilát Dunaja sa prihlásili zo Srbska, Českej republiky, Maďarska a, samozrejme, zo Slovenska. Najviac boli zastúpené slivky, počtom 64, v kategórii jabĺk, broskýň a marhúľ 52, hrušky 49, hrozno 37, čerešne a višne 53.

“Toto podujatie okrem spolupatričnosti posilňuje aj propagáciu kultúry v pití nápojov, ako aj konzumáciu gastronomických špecialít v regióne,” uviedol primátor Marek. V podobnom duchu chce mesto posilniť aj povesť pálenky ako kvalitného čistého moku páleného z ovocia. “Striedme, teda zdravé popíjanie tohto tradičného nápoja ponúkli vysoko hodnotení a medzinárodne ocenení výrobcovia pálenky, účastníci medzinárodnej súťaže Zlatá destilát Dunaja 2011, ktorí nevidia dôvod, prečo by pálenka mala chýbať v spoločnosti, veď sa rodí z najušľachtilejších surovín a v primeranom množstve rozohrieva telo aj dušu,” dodal.

Na umocnenie kultúrneho zážitku boli na festivale pripravené rôzne sprievodné akcie, koncerty skupín, organizátori ponúkli návštevníkom gastronomické pochúťky, uskutočnila sa aj súťaž mäsiarov so zabíjačkovými špecialitami.

Cenu najlepšej pestovateľskej pálenice roka 2011 dostala spoločnosť Lechmann, s. r. o., druhé miesto získala Febora, s. r. o. – Gemerská Hôrka a na treťom mieste skončil Jaroslav Drienik. Medzinárodná porota určila zároveň aj poradie v jednotlivých kategóriách.

Vyjadrite svoj názor