Región 2016. 11. 04.

Vyhodnotenie Putovného pohára vo westernovom jazdení

Nadišla chvíľa, keď sa veľká rodina tzv. koniarov zišla 29. októbra v kultúrnom dome v Kolárove na slávnostnom vyhodnotení Putovného pohára vo westernovom jazdení. Už po siedmy krát sa konali preteky, ktoré pokojne môžeme považovať vďaka vysokej úrovne za takmer profesionálne. Kultúrny dom sa naplnil do posledného miestečka jazdcami, ich rodinnými príslušníkmi, priateľmi, kamarátmi, fanúšikmi, aby spoločne oslávili ukončenie jazdeckej sezóny. Vyvrcholením bolo slávnostné odovzdávanie Putovných pohárov tohtoročným víťazom v jednotlivých disciplínach a kategóriách.

ocenovanie

Poďme pekne po poriadku. Celá súťaž začala niekedy začiatkom mája, kedy sa konali prvé preteky v Iži. Po nich nasledovali ďalšie zastávky v Kolárove, v Horných Salibách, v Kamennom moste, v Dlhej nad Váhom, v Ľudovítove, v Nesvadoch, v Trnovci nad Váhom, v Hurbanove, vo Vydranoch, v Nýrovciach, vo Vrakúni a nakoniec v Dunajskom Klátove. Na všetkých 13. miestach sa súťažilo v dvoch povinných disciplínach, a to v Pole bendingu a v Barrel race v troch kategóriách: junior, open a profi open. Jazdci si počas roka zbierali vyjazdené cenné body, ktoré boli rozdelené tak, že víťaz si odnášal 100, druhý 90, tretí 80, desiati 10 bodov. Na konci sezóny sa všetky sčítali a súťažiaci s najviac získanými bodmi sa stal celkovým víťazom celého ročníka. Okrem  toho každý organizátor pripravil aj ďalšie westernové súťaže, rôzne ukážky jazdenia, ako aj bohatý sprievodný program. Veď na pretekoch sa spolu s jazdcami zúčastňovala aj poriadna masa divákov a záujemcov. Všetci organizátori vynaložili obrovské úsilie, aby preteky na každej zastávke prebehli čo najkvalitnejšie napriek  rôznym nepredvídaným organizačným, sponzorským a nepriaznivým poveternostným podmienkam. Vyhodnotenie  amatérskych westernových pretekov v rámci Putovného pohára uskutočnil jeho predseda Atilla Fazekaš. Vyjadril svoje poďakovanie všetkým organizátorom, ale aj jazdcom. Nebyť ich, ani jeden pretek by nemal zmysel. Veď len symbióza jazdeckej dvojice dávala počas roka zmysel celému Putovnému poháru. Všetci boli odhodlaní, statoční a bojovali do posledných síl a na každom preteku. Všetci sa snažili podať čo najlepší výkon, čestne súťažili o prvenstvo, ale aj pomáhali jeden druhému. Počas roka vzniklo mnoho kamarátstiev nielen medzi jazdcami, ale aj rodinnými príslušníkmi, i ďalšími divákmi. Nechýbali ani slzy, sklamania ale aj nebezpečné pády. Ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Počas vyhodnotenia Atilla Fazekaš vyslovil otázku: „Čo by bol pretek a jazdec bez  koňa?“ Áno, sú to verní štvornohí tátoši, ktorí sa snažili vždy bezpečne priviesť do vytúženého cieľa. Jazdci aj kone sú z roka na rok lepšie, kvalitnejšie a trénovanejšie.

najlepsi-jazdci

K novinkám Putovného pohára v roku 2016 okrem iného patril aj Šampionát miest, obcí a rančov, ktorého sa v tomto roku zúčastnilo 6 tímov. Počas celého roka reprezentovali nielen seba, ale aj svoje mesto, obec či ranč. Aj táto novinka mala veľmi pozitívny ohlas u primátorov, starostov a predstaviteľov regiónov, kde sa preteky konali. Do westernových pretekov  sa tento rok zapojilo vyše 80 jazdcov z celého Nitrianskeho a Trnavského kraja. Na pretekoch sa zúčastnilo okolo 7 tisíc divákov. A to už nie sú malé čísla.

Víťazné poháre si tento rok odniesli nasledovní jazdci: Natali Szabóová s koňom Šarlota, ktorá si vybojovala prvenstvo v Pole bendingu aj v Barel race junior. Tamás Takács s koňom Rómeo v Pole bending open a Monika Matušeková s koňom Titan v Barel race open. Norbert Lednecký s koňom Buda v Pole bending profi open i v Barel race profi open. Podrobnejšie výsledky prikladáme v tabuľkách.

Šampionát miest, obcí a rančov tento rok vyhrali jazdci z Kepasa Nesvady Lacko Bobek a René Tóth. Na slávnostnom vyhodnotení jazdci do 6.miesta získali farebnú stužku, umiestnení na pódiových miestach aj vecné ceny od dodávateľa minerálových výživ – sponzora celého preteku. No a najlepší z najlepších si domov odniesli aj obrovské poháre, ktoré budú mať celý rok čestné miesto na poličkách.

Po slávnostnom vyhodnotení nasledovala tradičná country zábava. Nechýbala ani tombola. Pre gurmánov organizátori prichystali aj výborné občerstvenie.

Siedmy ročník Putovného pohára vo westernovom jazdení skončil. Jazdci pár mesiacov môžu oddychovať, bilancovať, rozmýšľať, ako sa čo najlepšie pripraviť na ďalšiu sezónu. A čo organizátori pripravujú? Určite sa onedlho dozvieme. Všetkým koniarom ďakujeme za krásne preteky, ukážku aktívne a zmysluplne tráveného času v spoločnosti štvornohého miláčika. Želáme vynikajúcu prípravu na ďalší ročník westernových pretekov a dovidenia na niektorom z rančov nášho regiónu.

Text: Mária Hamranová
Foto: archív

predstavitelia-rancov