Región Dél-komárom 2022. 08. 30.

Výkopové práce v Komárome, ktoré odkryli Brigetio, oslavujú 30 rokov

Tento rok uplynie presne tridsať rokov, čo sa v meste začalo s vykopávkami. Kolegovia a archeológovia Múzea Györgya Klapku a ELTE BTK predstavili unikátny nález na dňoch otvorených dverí počas 17. augusta.

Miestom tentokrát bola oblasť vedľa Komáromu/Szőny-Stadion út. Od roku 1992 prebiehajú v mestskej časti Szőny systematické archeologické výskumy. Po vykopávkach na trhovisku bola preskúmaná aj ďalšia štvrť, kde sa zistilo, že okrem civilného mesta z rímskej éry ležia pod zemou aj ruiny štvrte pozostávajúcej z vojenských objektov.

Deň otvorených dverí sa koná každoročne od roku 2001. Minulý rok sa na základe radarového prieskumu podarilo nájsť kúpeľ vojenského tábora Brigetio . „Vykopané steny a zvyšné podlahové kúrenie svedčia o tom, že hovoríme o mimoriadne masívnej stavbe, ktorá bola obrovská, keďže na radarových snímkach je pod zemou objekt s rozlohou takmer 5000 m2, z čoho je vykopaných približne 600 m2,“ vypočítal dekan ELTE Dávid Bartus.

Archeológom sa potom podarilo identifikovať niekoľko vyhrievaných bazénov a miestností s podlahovým vykurovaním, okrem toho sa na povrch dostali bronzové a strieborné mince, zlaté šperky a našli sa aj pozostatky neskororímskej dielne na výrobu hrebeňov z kostí. Okrem toho sa našli keramické a sklenené nádoby, razené tehly a kovové nástroje.

Doktor Dávid Bartus  v súvislosti s tohtoročnými vykopávkami dodal, že sa opäť našiel senzačný nález, a to olovená vodovodná rúra, ktorá odvádzala odpadovú vodu z jedného z bazénov, ktorá mala viac ako 3 metre a zostala neporušená.

Najbližší deň otvorených dverí sa uskutoční 17. septembra počas Dňa kultúrneho dedičstva.

Zdroj: komarom.hu