Mix 2018. 07. 25.

Westernové preteky „O bohatskú podkovu“ s rekordnou účasťou jazdcov

Rozpálené kone, kvalitne pripravená aréna a výborný organizačný tím boli hlavné  ingrediencie potrebné k realizácii už 14. ročníka westernových pretekov „O bohatskú podkovu“  a 9. ročníka Putovného pohára vo westernovom jazdení.

Uskutočnili  sa v horúci  júlový deň na Mácsik farme v Bohatej v organizátorskej réžii členov Občianskeho združenia Priatelia koní a westernu Hurbanovo – Bohatá, členov rodiny Mácsikovej a ďalších priateľov a milovníkov koní. Organizátori sa skutočne zodpovedne pripravili na preteky, vynovili drevenú ohradu arény, pripravili nové boxy pre kone, ale aj vodnú stenu, čerstvé seno a aj chládok pod stanom pre jazdcov. Vážnosť podujatia vyzdvihla aj nová elektronická časomiera.

Jazdci sa mohli prihlásiť do troch súťažných disciplín v kategóriách juniori, open a  profi open. Ako každoročne i teraz nechýbala disciplína Pole Bending, jazdenie okolo šiestich tyčí, kde jazdec obratne kľučkuje  pomedzi rozmiestnené tyčky a v záverečnej rovinke čo najrýchlejšie docvála do cieľa. Taktiež  druhá disciplína Barrel Race, kde   jazdec čo najrýchlejšie robí plné kruhy okolo troch sudov rozostavaných v tvare trojuholníka, zaujala rýchlosťou a malým množstvom trestných sekúnd. Tretia disciplína Ranč proti ranču je štafetový pretek trojčlenných tímov, ktorý sa už niekoľko rokov jazdí ako Memoriál za zosnulého DJ Zoliho.  Organizátori pri rannej registrácii zaznamenali rekordný počet, až 57 prihlásených jazdeckých dvojíc, ktoré nastúpili na slávnostný nástup a predstavenie jazdcov. Takýto počet jazdcov na Mácsik farme a ani v histórii Putovného pohára ešte nebol zaznamenaný. Pohľad na slávnostne pripravených jazdcov potešil všetkých divákov a milovníkov koní, ktorých prišli pozdraviť aj primátorka Hurbanova Ildikó Basternák a poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Norbert Becse.

V rámci Putovného pohára jazdci tento rok absolvujú 11 pretekov na 11 rôznych miestach Nitrianskeho i Trnavského kraja. Súťažia o cenné body do celkového záverečného hodnotenia vo všetkých kategóriách. Súťaž v Bohatej predstavovala už siedmu zastávku a teda zostávajú  už len štyri preteky a samotné slávnostné vyhodnotenie. Z „bohatskej podkovy“ si výhercovia okrem bodov do celkovej súťaže odniesli aj  pekné trofeje, šerpy, minerálnu vitamínovú výživu pre kone od hlavného sponzora preteku, ako aj cestoviny od sponzora z Maďarska. Každý jazdec dostal aj plné vrecúško s logo občianskeho združenia naplnené čiernym ovsom vypestovaným priamo na Mácsik farme.

A kto sa umiestnil na pódiových miestach? Výsledky prinášame v tabuľkách:

Pole bending junior

Por. Meno jazdca Meno koňa Ranč Víťazný čas
1. Koštálová Veronika Gold Burst Lángov Dvor 0:22,497
2. Scholtzová Carla Kam Smart Chik Ella M-klub Briežky 0:23,214
3. Burdilová Paulína Marry Lángov Dvor 0:23,414

Pole bending open

Por. Meno jazdca Meno koňa Ranč Víťazný čas
1. Takács Tamás Rómeo Takács western ranch Dlhá/Váhom 0:21,865
2. Tóth René Kamikadze Victory ranch Zemné 0:22,714
3. Bobek Ladislav Amoeba Chick Kepaso Nesvady 0:22,892

Pole bending profi open

Por. Meno jazdca Meno koňa Ranč Víťazný čas
1. Fehér István Hercegnő Kameničná 0:20,872
2. Múcska Gergő Kam Frekles Memory Big Family ranch 0:21,455
3. Egri Árpád Win Egri western Team 0:21,668

 

Barrel race junior

Por. Meno jazdca Meno koňa Ranč Víťazný čas
1. Scholtzová Carla Kam Smart Chik Ella M-club Briežky 0:15,907
2. Koštálová Veronika Gold Burst Lángov Dvor 0:17,198
3. Zilizi Jázmín Silver M-club Briežky 0:17,304

Barrel race open

Por. Meno jazdca Meno koňa Ranč Víťazný čas
1. Bobek Ladislav Amoeba Chick Kepaso Nesvady 0:16,222
2. Hadnaďová Laura MK Power Jack Lángov dvor 0:16,593
3. Takács Ladislav Szamír Takács western ranch 0:17,105

Barrel race profi open

Por. Meno jazdca Meno koňa Ranč Víťazný čas
1. Egri Árpád Win Egri western Team 0:15,777
2. Fehér István Hercegnő Kameničná 0:16,137
3. Múcska Barbi Kam Frekles Memory Big Family Ranch 0:16,205

Disciplínu Ranč proti ranču tento krát vyhral team RiBaLa v zložení: Richard Dobrovodský, Barbi Fazekašová  a Lacko Bobek.

Organizátori pripravili pre jazdcov aj novú disciplínu Double barrel racing, kde si víťaz mohol odniesť aj finančnú výhru. Do súťaže sa prihlásilo 18 jazdcov, ktorí jazdili  v napínavej súťaži. Nakoniec si víťazstvo a finančnú odmenu v Jackpointe odniesol Gergő Múcska. Nezabudlo sa ani na deti a ich rodičov a ďalších návštevníkov, ktorí sa mohli vyblázniť na skákacom labyrinte, zajazdiť si na Ródeo býkovi, či vyskúšať si dojenie kravy, pochutiť si na dobrom domácom jedle a cukrovinkách. Nechýbali ani ukážky práce s lasom a koltmi v prevedení kovboja Mateja. Podujatie bolo realizované aj vďaka finančnej podpore  Mesta Hurbanovo a Nitrianskeho samosprávneho kraja. Poďakovanie patrí celej rodine Mácsikovej a Fazekašovej, ktoré fyzicky i psychicky motivovali a podporili úspešný priebeh pretekov, ako aj všetkým členom OZ Priatelia koní a westernu Hurbanovo – Bohatá, ktorí nielen pred pretekmi ale aj počas celého dňa aktívne pracovali na tom, aby tento deň sa skončil skutočne na výbornú. Tak dovidenia na ďalších podujatiach v sprievode krásnych koní.

(Mária Hamranová)