Mesto 2023. 03. 22.

Za január a február mapuje Arriva rekordný nárast cestujúcich autobusmi v Komárne

Počet cestujúcich autobusmi spoločností ARRIVA na Slovensku za prvé dva mesiace roku 2023 narástol o 31 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022. Aj najnovšie údaje tak potvrdzujú trend návratu cestujúcich do verejnej dopravy.

V januári a februári 2023 využilo služby prímestskej a mestskej dopravy zabezpečovanej spoločnosťami ARRIVA na Slovensku spolu 8,9 miliónov cestujúcich, čo je o 2,1 milióna viac ako v rovnakom období minulého roku. Počas celého roku 2022 prepravila ARRIVA na Slovensku vyše 51 miliónov cestujúcich. Po očistení údajov o vplyvy zmien v portfóliu zmlúv jednotlivých dopravných spoločností v porovnaní s rokom 2021 to znamená, že počet cestujúcich sa medziročne zvýšil o 30 percent.

„Z údajov za prvé dva mesiace tohto roku je zrejmé, že trend návratu cestujúcich do verejnej dopravy stále pokračuje. To je dobrá správa rovnako pre dopravcov, ako aj pre životné prostredie. Je to zároveň povzbudenie pre mestské a krajské samosprávy, ktoré sú objednávateľmi služieb mestskej a prímestskej autobusovej dopravy. Čísla totiž jednoznačne potvrdzujú, že prostriedky z verejných rozpočtov vynaložené na verejnú dopravu predstavujú investíciu, ktorá sa vráti v podobe zníženia počtu motorových vozidiel na cestách, v zvýšení bezpečnosti na cestách, čistejšom ovzduší a vyššej kvalite života obyvateľov,“ uviedol Peter Stach, hovorca spoločností ARRIVA na Slovensku.

Najvyšší medziročný nárast v počte cestujúcich za január a február zaznamenala ARRIVA v mestskej autobusovej doprave v Trebišove (+104 percent), Nových Zámkoch (+48 percent) a Senici (+41 percent). K rekordérom však patria aj mestá Komárno (nárast o 37 percent), Zlaté Moravce a Liptovský Mikuláš (obe +36 percent) a Trnava (+35 percent).