Mesto 2013. 05. 11.

Začína finále basketbalovej extraligy!

Najvyššie nasadený tím sa stretne s tým, kto najviac posilnil pred play-off. Slovensko fandí Komárnu.

komarno
Foto: Karol Scholtz

Semifinálová séria Komárno – Spišská Nová Ves mala vzhľadom na víťazstvá jednoznačný priebeh. Komárňania vyhrali 4:0 a v najkratšom možnom čase postúpili do finále. Na druhej strane, Inter musel s Nitrou bojovať nielen na ihrisku (kde zvíťazil pomerom 4:1), ale aj pri zelenom stole.

Dôvodom bol prešľap realizačného tímu, ktorý nepostavil mimo hry krídelníka Martina Rančíka. Ten totiž v priebehu sezóny nazbieral tri technické chyby, poslednú vo štvrtom semifinálovom zápase. To podľa doterajšieho výkladu pravidiel znamenalo ‚stopku‚ ďalší zápas.

Rančík napriek tomu hral a Inter v piatom zápase na pôde Nitranov uspel. Ako rozhodca v kauze zasadala Hracia komisia Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). Tá dala za pravdu Interu, podľa ktorého dištancovať hráča musia orgány SBA a pravidlo o troch technických chybách nefunguje automaticky.

Podľa doteraz zaužívaných pravidiel, ktoré rešpektoval aj Inter, by bolo odohrané stretnutie kontumované v prospech Nitry, niekoľkozápasový dištanc a finančná pokuta by hrozili nielen Martinovi Rančíkovi, ale aj trénerovi Nagličovi.

Kauza vyvolala emócie nielen v Nitre a na Interi. Proti počínaniu vedenia klubu z Bratislavy sa postavila väčšina klubov vrátane Komárna a tiež fanúšikovia z celého Slovenska. Inter, ktorý podľa Hracej komisie postavením Rančíka na zápas nepochybil sa tak dostal na odvrátenú stranu priazne basketbalového Slovenska.

Napriek všetkému ale treba povedať, že Nitra na palubovkách dokázala vyhrať z piatich semifinálových zápasov len jeden. Inter sa tak z finálovej účasti môže tešiť aj objektívne. Škvrnu z pochybenia, ktoré napokon prehlasovalo vedenie Interu ako zámer, však zmyť nepôjde. Preto bude dôležité, aby sa každý v Komárne sústredil na povzbudenie svojho tímu. Treba využiť pozitívnu energiu, ktorú do Komárna vo finále vkladajú v Nitre, Leviciach, Prievidzi a ďalších basketbalových mestách.

V podobnom duchu sa pre portál basket.sk vyjadril aj tréner Komárna František Rón: „Séria bude ‚vyhecovaná‘. Chcel by som sa poďakovať našim fanúšikom za podporou počas sezóny a zároveň ich požiadať, aby sa vo finále sústredili na povzbudzovanie nášho družstva a nie na urážky hosťujúceho tímu.“ 

komarno 2
Foto: www.unophoto.sk, Molnár Mónika

Vo finálovej sérií sa stretnú dva kluby s rozdielnym vývojom.

MBK Rieker Komárno pred sezónou poskladanú súpisku menilo len mierne. Pre problémy s papiermi musel odísť ešte v úvode ročníka Robinson, nahradil ho Amin Stevens. Na konci januára potom podpísalo vedenie zmluvu s rozohrávačom Vinceom Simpsonom. 

BK Inter Incheba Bratislava v tejto sezóne otočil veľké množstvo hráčov. V porovnaní s úvodom sezóny ostal v rotácií len kvalitný americký krídelník Justin Graham. Hráči ako Martin Rančík, Garnet, Tucker, Miloševič, Skibniewski, Delič a Sedmák, prišli až v priebehu sezóny. Ďalší do Bratislavy prišli  i odišli (Rahman, Ravasz, Kinter, Ďurana, Novysedlák, Rosíval, Jackson, Nelson, Musil, Kuffa, Urland a Devrnja), alebo skôr sedia na lavičke. Platný balkánsky rozohrávač Bulatovič sa zranil.

Finálová séria začína v sobotu 11. mája o 18:00 v športovej hale. Vstupenky ešte sú k dispozícií.