Mix 2020. 04. 23.

Zdenka Záhumenská žije svoj vysnívaný život v Toskánsku. Začiatky však neboli jednoduché

Zdenka Záhumenská je rodáčka z Komárna. Do Toskánska sa zamilovala pred ôsmimi rokmi a rozhodla sa tam usadiť. Okrem toho, že v krásnom prostredí žije svoj sen, sa jej podarilo vybudovať úspešnú spoločnosť, ktorá sprostredkúva pobyty po Toskánsku a okolí. Dnes sa jej spoločnosť môže tešiť veľkej obľube, avšak začiatky neboli jednoduché.

Na vysokej škole Zdenka vyštudovala cestovný ruch a po škole sa rozhodla ostať v tomto odvetví. Zo začiatku ostala blízko svojho rodného Komárna, avšak jej prvé cestovateľské úspechy prišli onedlho. Najdlhšie sa usadila v Miami, kde sa na rok rozhodla pre mieste podnikanie v oprave bazénov. „Veľmi rýchlo som prišla na to, že toto nie je pre mňa. Ten život ma nenapĺňal,“ vraví Zdenka, ktorej sa v tom čase dostal  do ruky časopis s cestopismi z Toskánska a to miesto predstavovalo pre ňu miesto pokoja, kde by chcela žiť.

Zdenka v miestnom vinárstve.

Taliansko domovom a počiatky Sí, Italy

Zdenka sa pre návštevu Toskánska rozhodla hneď po odchode z Ameriky. Najprv to bola len dovolenková destinácia, avšak rýchlo si uvedomila, že Toskánsko si získalo jej srdce. „Ľudia sú tu skromní, nápomocní, podporujú sa a milujú život,“ hovorí Zdenka o hodnotách, ktoré sú aj jej veľmi blízke a pre ktoré sa tam rozhodla zakotviť. Pre cestovno-zážitkový projekt pod názvom Sí, Italy sa Zdenka rozhodla aj vďaka inšpirácii od miestnej začínajúcej podnikateľky, ktorá tento koncept rozvíjala skôr v rodinnom kruhu.

Dnes sa Zdenka chystá so Sí, Italy na svoju ôsmu sezónu a prišla s jedinečným cestovateľským konceptom, ktorý návštevníkom priblíži Toskánsko a jeho krásy a okolie. „Na začiatku bola taká myšlienka, že všetky svoje pocity a myšlienky, ktoré som zažila, som chcela aby zažili aj moji známi a moja rodina,“ približuje Zdenka koncept Sí, Italy. Pri začiatkoch jej tentokrát pomohli znalosti z cestovného ruchu a do tohto podnikania dáva so svojim tímom srdce a cit.

Zdenka so svojim manželom šéfkuchárom Martinom Záhumenským.

Spomaliť je v Toskánsku prvoradé

Je veľa miest, ktoré je dobré vidieť tu v okolí Toskánska. Ale ja hovorím, že tu si treba užiť ten spomalený život a zažiť to, čo prežívajú miestni,“ hovorí Zdenka. Vďaka nej si tak môžete zájsť na miestny trh, dať si ráno kapučíno a brioche z kamenného domu na samote, dať si drink s domácimi v miestnom bare, navštíviť rodinné vinárstvo, olivové farmy, syrové farmy alebo miestnych farmárov.

U Zdenky sa tak nemôže stať scenár z klasických cestovných kancelárii, ktoré Vás naložia v Bratislave a vyložia vo Florencii, kde obeháte všetky pamätihodnosti a večer padnete unavení do postele. „Hostia sem môžu prísť aj na jednu noc alebo až na mesiac a usporiadať tu rôzne oslavy, teambuildingy alebo svadby.“ Okrem toho usporiadajú zážitky, kedy sa osobitne venujú klientom a vytvárajú im program na základe požiadaviek alebo rôzne kulinárske kurzy a zážitkové varenie.

Zdenka vďaka svojej zážitkovej kancelárii približuje návštevníkom aj miestnu kuchyňu.

Základom v podnikaní je skromnosť

Zdenka sa zo začiatku stretla s mnohými úskaliami, ale necítila sa nekomfortne. Pracovala veľa hodín a vykonávala azda všetky pozície, ktoré sa vo firme vyžadujú, ale myslí si, že toto všetko stálo za to. „Ľudia by mali ísť za svojimi snami a nemali by sa nechať odradiť.“ Dôležité, podľa nej, je tiež vyjsť zo svojej komfortnej zóny a priučiť sa novým veciam. Zdenka ako „predprípravu“ absolvovala kurz angličtiny v Londýne a v Toskánsku sa naučila po taliansky, aby mohla lepšie komunikovať s miestnymi. Pri zakladaní firmy je tiež, podľa nej, dôležité ostať skromní, aj keď sa začnú objavovať prvé úspechy a väčšie zárobky.

Z LIVE rozhovoru na instagram.com/ahojszia/ .

Fotky: Zdenka Záhumenská