Blog 2014. 03. 08.

Žena je slnko so zlatým vlasom

Snežienky, tulipány, narcisy, ale hlavne – karafiát. To sú obrázky, ktoré sa mnohým vybavia v pamäti, keď sa povie Medzinárodný deň žien.

Je pravda, že za bývalého režimu sa tento sviatok slávil zaujímavým spôsobom: na hromadnej podnikovej oslave ženy dostali kvietok (najčastejšie spomínaný karafiát), darček (najčastejšie bonboniéru, ale boli aj iné…menej použiteľné darčeky) a muži … oslavovali.

Po zmene režimu sa tento sviatok akoby dostal na „čiernu listinu“ .

Medzinárodný deň žien sa pritom vo svete oslavuje už viac ako 100 rokov. Prvýkrát ustanovili MDŽ na medzinárodnej konferencii žien v Kodani v roku 1910. Prvý raz sa oslavoval už v roku 1911 v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Švajčiarsku, Dánsku i Prahe.

Bol stanovený na 8. marca. Tento deň mal pripomínať štrajk robotníčok z krajčírskych dielní v New Yorku, ktoré bojovali za zrovnoprávnenie žien.

Organizácia Spojených národov uznala Deň žien ako deň medzinárodnej solidarity žien všetkých krajín za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj v roku 1975.

Či už sviatok žien „uznávate alebo zaznávate“, je tento deň skvelou príležitosťou všetkým ženám vo svojom okolí dať najavo svoju lásku, sympatie, poďakovanie.

Aj my sa pripájame krátkym veršíkom:

Dnes je sviatok všetkých žien,
prajeme im šťastie len,
prajeme im krásu k tomu,
nech sú ozdobou každého domu.