Mix 2016. 12. 22.

Zlaté bicykle

Na bicykloch i jednokolkách predvádzajú kúsky, na ktoré by sme sa neodvážili ani so zaisťovacím lanom. Peter Sagan ich berie ako inšpiráciu. Snáď sa nedoláme. Štyri dievčatá, ktoré na bicykloch dobyli srdcia po celom Slovensku. Kolárovská štvorica Alica Vinczeová, Dóra Szabó, Viktória Glofáka, Henriett Domin nielen že zaujali v populárnej televíznej šou Česko Slovensko má talent, ale ju rovno aj vyhrali. A nielen to! Už pár dní po víťazstve v „Talente“ odcestovali do Nemecka, kde obhájili výbornú bronzovú medailu na Majstrovstvách sveta v sálovej cyklistike.

15253524_675344292628296_8914057791543105830_n

Druhý pokus:
Cesta za slávou nebýva jednoduchá a ak áno, tak spravidla čoskoro vyprchá. Toho by sa však nemali obávať „kočky“ z ACT 4 Slovakia, pretože ich cesta jednoduchou isto nebola. Ak aj opomenieme dlhé roky prípravy, súťaží, nácvikov a pádov, výhra v televíznej šou neprišla sama od seba. Už v minuloročnej edícii Česko Slovensko má talent sa ACT 4 Slovakia postavili pred porotu a vzali jej dych. Zaslúžili si obrovský potlesk divákov, uznanie poroty a samozrejme – postup.
Dlho sa ale zo semifinálovej miestenky tešiť nemohli, pretože sa program súťaže prekrýval s inou veľmi dôležitou udalosťou. Mladé Kolárovčanky mali totiž naplánovanú cestu do Malajzie, kde sa konali majstrovstvá sveta v sálovej cyklistike.
Oplatilo sa oželieť „Talent“, pretože baby si domov svetové priniesli bronzové medaily. Napriek úspechu ale v kútiku duše vedeli, že majú ešte jeden „nedokončený biznis“. „Riešili sme to už minulý rok, keď sme sa dozvedeli, že semifinále šou Česko Slovensko má talent sa prekrýva s majstrovstvami sveta. Dohodli sme sa, že to skúsime budúci rok. Videli sme, že sa to divákom páčilo a chceli sme im toho ukázať omnoho viac,“ prezrádzajú dievčatá.
Pochopiteľne ale chceli prísť s niečím iným ako rok pred tým, čo by dokázalo ľudí opäť prekvapiť. A to sa podarilo. Porota i diváci od úžasu otvárali ústa a na konci ich odmenili potleskom postojačky. A porota? „Najviac nás prekvapil‚ zlatý buzzer‘ od Jakuba Prachařa. K tomu ten obrovský potlesk, standingovation od poroty a divákov, bolo to niečo úžasné, slovami nepopísateľné,“ spomínajú na momenty, kedy sa na ne priamo na pódiu spustil
dážď zo zlatých konfiet. Rozhodnutie poroty ich totiž posunulo priamo do finále, čím sa vyhli semifinálovej kvalifikácii. To sa podarí naozaj málokomu.

dsc_7099

Na stupienku víťazov:
V nedeľu 27. novembra sa im splnil ich veľký sen, ktorý začali snívať pred vyše rokom. Vo finálovom galavečere sa postavili spolu so svojimi dvojkolesovými tátošmi na pódium a publikom zakrátko opäť dostali do varu. Čechov i Slovákov zaujali natoľko, že sa dostali nielen do záverečnej dvojice, ale šiesty ročník Česko Slovensko má talent aj vyhrali. Vyvrátili tým všetky pochybnosti, či dokážu do tretice ukázať aj niečo nové. „Museli sme sa učiť nové technicky náročnejšie a nebezpečnejšie prvky, ktoré sme predtým nerobili,“ približujú dievčatá.

15281043_10207973278592689_319787549_n-1

Inšpirovali Sagana:
Aby ale príprava na finále talentovej šou nebola jednoduchá, musela sa štvorica zároveň chystať aj na majstrovstvá sveta, ktoré sa konali už o týždeň neskôr v Nemecku. „Bolo to veľmi ťažké obdobie. Choreografie boli rozdielne a každá z nich náročná svojim spôsobom. Každý jeden tréning sme museli využiť maximálne a nemohli sme stratiť ani minútu. Väčšinou sme sa polovicu času venovali súťažnej choreografii a druhú polovicu choreografii do ‚Talentu‘. Aj na majstrovstvá sveta sme pridali zopár nových prvkov a celý program bol iný a komplikovanejší ako naša jazda v roku 2015,“ hovoria dievčatá z ACT 4 Slovakia. Kolárovčankám sa napokon podarilo obhájiť výborné tretie miesto na svete a získať bronzovú medailu.

„Zjedli sme bicykel,“ tvrdil neskromne o Slovákoch vo finálový večer „Talentu“ porotca Jaro Slávik. Narážal pritom na úspechy Petra Sagana a šikovnosť štvorice ACT 4 Slovakia. Práve dvojnásobný majster sveta pozdravil prostredníctvom Facebooku aj naše dievčatá-cyklistky, svoje kolegyne. „Alica Vinczeová, Dóra Szabó, Viktória Glofák a Henriett Domin, blahoželám k neskutočnému výkonu a k získaniu bronzovej medaily na Majstrovstvách sveta v sálovej cyklistike. Celé Slovensko je na Vás hrdé, ste pre nás všetkých obrovskou inšpiráciou! P.S.: Ďakujem za skvelé nápady do nadchádzajúcej sezóny,“ odkázal. Ostáva nám dúfať, že si „Tourminátor“ podobné kúsky poriadne nacvičí a v preteku si neublíži.

uj-1

Stále je kam točiť:
Je nepopierateľné, že ľuďom pri pohľade na choreografiu štvorice ACT 4 Slovakia behajú zimomriavky po chrbte. Kam ale túto aktivitu zaradiť? Šport, umenie, gymnastika? „My vnímame krasojazdu ako akrobaciu prípadne gymnastiku na bicykli. Myslíme si, že je to spojenie športu a umenia a preto je tento šport taký jedinečný a zaujímavý. Krasojazdu považujeme za najkrajší a najvýnimočnejší šport,“ vyznávajú sa. Aj preto, že ide o jedinečný šport, je medzi ľuďmi vedomosť o ňom málo rozšírená. A to nielen na Slovensku, ale v celom svete je krasojazda na bicykli pomerne neznámym pojmom. I to je dôvod, prečo sa podpora sponzorov zháňa ťažšie ako pri bežnejších aktivitách. „Našimi najväčšími sponzormi sú Slovenský zväz cyklistiky, bez ktorého by sme sa nedostali na medzinárodné zahraničné šampionáty ako sú Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá sveta, veľkú podporu máme aj od mesta Kolárovo, ktorému patrí naša veľká vďaka. Samozrejme, máme aj viacero menších sponzorov a podarilo sa nám získať pomoc aj na nákup bicyklov. Pevne veríme, že úspechy ktoré sme teraz dosiahli budú mať pozitívny vplyv aj na financie,“ prezrádzajú.

Úspechy na domácej i zahraničnej palubovke by dievčatám určite mohli pomôcť. Úspechy štvorice z Kolárova nie sú ale výsledkom tvrdej práce iba týchto dievčat, ale aj ich trénerky Andrei Hajdú. Tá vedie dievčatá počas tréningov a pomáha im s prípravou na súťaže. Keď v roku 1998 zakladala cyklistický klub v Kolárove, zrejme ani nesnívala o úspechoch, na ktoré jej zverenkyne budú raz siahať. „Momentálne je to pre nás vrchol kariéry, jednoznačne zatiaľ najúspešnejší rok. Samozrejme, stále je tu možnosť posunúť sa ešte vyššie,“ sú presvedčené. Nateraz však ostávajú bicykle zaparkované v garáži. „V najbližších dňoch máme naplánovanú pauzu od tréningov. Potrebujeme si oddýchnuť a nabrať nové sily, avšak tesne pred Vianocami nás čakajú ešte vystúpenia. A potom môže začať vianočné maškrtenie!“ – uzatvárajú najtalentovanejšie dievčatá roku 2016 a zároveň bronzové medailistky v krasojazde na bicykli.