Mix 2016. 06. 28.

Zmysluplné graffity

MLADÝ UMELEC SKRÁŠLIL PRIEČELIE JEDNEJ Z BUDOV NA NÁDVORÍ EURÓPY. JEHO MAĽBA SKRÝVA OBROVSKÉ MNOŽSTVO ODKAZOV. ČO CHCEL ZNÁZORNIŤ JESETEROM, PLACHETNICOU A ČO ČAJKAMI?

Michal-Bajci

Si z Nitry, ako si sa dostal do Komárna?
Prvýkrát som sa do Komárna dostal až okolo roku 2010, odvtedy ho navštevujem pravidelne. Toto mesto má neskutočnú atmosféru, jednak z historického a geografického hľadiska ale aj vďaka ľuďom, ktorých som v Komárne spoznal. Vždy sa tu cítim ako v kruhu rodiny. Postupne ho spoznávam vďaka skvelej kunsthistoričke doktorke Eve Denesovej. Tá je mojím galeristom, ale aj nenahraditeľným priateľom a dokonalým sprievodcom.

Odkedy sa zaoberáš graffitmi?
S graffitmi som začal v roku 1996. V tej dobe som ešte netušil o čo presne ide a už vôbec nie, do akej miery to ovplyvní môj život. Najviac ma na graffitoch priťahovala tá sloboda a voľnosť. Na rozdiel od iných výtvarných techník, graffity boli v našich končinách mladé neprebádané a nespútané. Vždy, keď mi niekto položí otázku ‚Prečo graffity?‘ odpovedám, že je to sloboda.

Čo to vlastne tie graffity sú?
Graffity ako také sa podľa mňa ani nedajú definovať, keďže pre každého writera to znamená niečo iné. Niekto zanecháva stopy ako keď horolezec zapichne vlajočku, niekto to vníma ako šport, niekto prostredníctvom stien rozpráva príbehy ako staroveké civilizácie, niekto to berie ako meditáciu niečo ako čínska kaligrafia. Každý to skrátka vníma inak. Môžeme sa stretnúť pri stene, ja vám podám sprej do ruky a keď spravíte hoci len čiaru alebo bodku budete cítiť pocit absolútnej slobody.

Na tvojej stránke sa dá nájsť mnoho tvojich diel, dokonca aj na plátne. Dajú sa takéto obrazy predať? Si „oficiálny“ umelec, alebo šikovný amatér?
Odpoviem v opačnom poradí (smiech). Existuje vôbec niečo ako „oficiálny umelec“? Človek môže skončiť akadémiu, ale pokiaľ to nemá v sebe, neuplatní sa na trhu s umením. Graffiti som maľoval dávno pred tým, ako som študoval akadémiu. Paradoxne, práve graffiti ma na akadémiu nasmerovali. Počas štúdia som zase získal rozhľad v iných technikách a tiež dejinách umenia a hlavne filozofii, ktorá ma zaujíma. Povedal by som,že pokiaľ človek chce byť dobrým umelcom bez vzdelania, je to oveľa dlhšia cesta. Aj keď pripúšťam, že nie nemožná. Dôležité, ale je aby mal človek v sebe zakorenenú tvorivosť a schopnosť neustále sa učiť a objavovať. Takže k prvej časti otázky – áno maľujem aj na plátna a áno aj sa predávajú na Slovensku aj v zahraničí.

V čom je to iné?
Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo na stene využívam tvary písma len na znázornenie môjho pseudonymu, na plátnach sú tvary a farby šifrou, do ktorej kódujem filozofiu alebo odkaz. Takže aj keď sa snažím zachovať štýl a môže to pôsobiť rovnako, pre mňa sú to dve odlišné veci.

13179423_1053957144681506_1392139054850008394_nAko si sa dostal k maľovaniu priečelia na Nádvorí Európy?
Na Nádvorí Európy ide o maľbu muralu (umenie aplikované na stenu, pozn. redakcie) na objednávku. Dostal som prakticky voľnú ruku, jedinou podmienkou bolo, aby maľba súvisela s Komárnom. Rozhodol som sa pre symboliku mesta, spojenie jeho histórie s biotopom regiónu. Motív zvierat je veľmi vďačný pretože pre bežného človeka je ľahko rozpoznateľný a čitateľný.

Čo si teda do tohto diela zakomponoval?
Maľba je odkazom na komárňanské lodenice a mesto samotné. Spodný kruh znázorňuje minulosť, obsahuje ryby ktoré žili v Dunaji a čln so spustenou kotvou ako symbol pôvodu. Celá spodná časť je horizontálne prevrátená ako metafora minulosti, keďže jeseter už nebrázdi vody Dunaja, vyskakuje z vodnej hladiny do neuchopiteľného priestoru. Kompas je symbolom nádeje – s kompasom človek nestratí smer a nezíde z cesty. Vrchný kruh znázorňuje plachetnicu s napnutými plachtami a má vyjadriť odhodlanie a silu Komárna vyraziť smerom k budúcnosti. Čajky sú symbolom slobody a znázornením ľudí, ktorí šíria dobré meno Komárna prostredníctvom svojho pôsobenia, aj keď opustili región, no vždy sa radi vracajú.

Ako dlho si na tom pracoval?
Keďže sprej je veľmi rýchle médium na veľkoplošnú tvorbu, celá realizácia maľby trvala 5 dní.

Dostal si na maľbu povolenie od mesta?
Ako som už spomínal šlo o maľbu na objednávku. Riskovať maľbu takých rozmerov na lešení ilegálne, to by bol asi príliš veľký adrenalín pre každého writera (smiech).

11828753_909237705820118_5429920125636197013_nMáš aj inú tvorbu niekde v meste?
Na maďarskej strane Komárna som realizoval maľbu vstupnej brány pivárne Rehab a z voľnej graffity tvorby na protipovodňovom múre, myslím že ešte je jedna maľba spred troch rokov a jedna spred roka a rozhodne ich ešte pár pribudne.

Aké máš plány na najbližšie obdobie?
Tohtoročná sezóna sa ešte len rozbieha takže je toho dosť. V pláne je niekoľko medzinárodných graffity a streetart festivalov, z tých medzinárodných mám zatiaľ pozvanie na Meeting Of Styles do Nemecka, na Streetopiuv Nemecku a tiež pozvanie na pár domácich akcií po celom Slovensku. Koncom júna stážujem v Rakúsku v grafickom ateliéri vo Viedni, pravdepodobne až do konca júla a na jeseň mám naplánované tri výstavy. Dve z toho sólo výstavy v Čechách a jednu kolektívnu vo Viedni, takže tento rok je relatívne nabitý a pre mňa rozhodne farebný.

Michal-Bajci-a-Monostori-Erőd-előtt