Mesto 2021. 05. 12.

Znamienka netreba podceňovať. Na riziko rakoviny kože upozorňujú aj lekári z Komárna

Mesiac máj je celosvetovo venovaný povedomiu o kožných ochoreniach. Počas Európskeho dňa melanómu upozorňujú lekári z celej Európy na problematiku kožnej rakoviny, najmä jej najzákernejšej formy – malígneho melanómu a na dôležitosť prevencie a včasného vyšetrenia podozrivých prejavov na koži. Do tejto osvetovej kampane sa zapájajú aj skúsení lekári z Komárna, v podobe dermatovenerologičky MUDr. Anny Šebovej a chirurga MUDr. Eduarda Csekesa.

Malígny melanóm je kožné ochorenie, ktoré je najzhubnejšie zo všetkých kožných ochorení. Zároveň sa považuje za jedno z najzhubnejších nádorových ochorení vôbec. „Je veľmi dôležité si všímať na materských znamienkach nasledovné faktory: akej je farby, či sa mení jeho vzhľad do výšky alebo do šírky, či znamienko nesvrbí, páli alebo robí iné nepríjemnosti. Pozornosť treba venovať aj novovzniknutým znamienkam, aj tie totiž môžu byť prejavom malígneho melanómu,“ približuje na úvod dermatovenerologička MUDr. Anna Šebová. Bývalá primárka komárňanskej nemocnice ďalej uvádza niekoľko foriem prevencie: „neslniť sa veľa, chrániť sa krémami s ochranným faktorom 50+ a chodiť na preventívne prehliadky dermatoskopom alebo digitálnym dermatoskopom a keď si pacient všimne akúkoľvek zmenu na svojom znamienku, tak by okamžite mal navštíviť odborníka.“

Dôkladná diagnostika znamienok najnovšou technológiou aj v Komárne

Prevencii v podobe skríningu malígneho melanómu sa v komárňanskej ambulancii CHIRAM venuje už druhý rok aj chirurg MUDr. Eduard Csekes. Využíva na to najnovšiu techniku celotelovej diagnostiky znamienok prostredníctvom prístroja FotoFinder. „Prístroj využíva umelú inteligenciu na zistenie zmien materinských znamienok. Už v skorých štádiách sa takto môže zachytiť malígny melanóm. Následne sa malým zákrokom dá predísť rozvoju smrteľného ochorenia,“ hovorí MUDr. Csekes o hlavných výhodách prevencie prístrojom FotoFinder. Jeho jedinečnosť tiež tkvie v skutočnosti, že aktuálne hovoríme o najlepšej technológii v tejto oblasti, ktorá sa nachádza na Slovensku. „Prístroje značky FotoFinder sú vyvinuté najväčšími a najznámejšími klinikami a fakultnými nemocnicami z celého sveta. Tieto kliniky sú zapojené do siete, do ktorej pravidelne dodávajú údaje z celého sveta,“ hovorí o jedinečnej technológii chirurg Csekes.

Ako prebieha kontrola znamienok prístrojom FotoFinder?

Kontrola znamienok prebieha na viacerých úrovniach. Prvotne vyšetrí pacienta lekár, následne sa prístrojom urobí celotelový sken. Samotný softvér v počítači vyhodnotí základné ukazovatele znamienka. „Dermatoskopické snímky znamienok posielame na centrálny server do Nemecka, kde každé zo znamienok dostane svoje hodnotenie, ktoré od 0 do 100 nám vypovie, že aké riziko nosí so sebou dané znamienko,“ približuje proces MUDr. Csekes. Najvyššou úrovňou kontroly je konziliárne vyšetrenie na niektorej zo svetoznámych kliník, na ktorej sa podieľajú renomovaní profesori. „Úroveň vyšetrenia takto dosahuje až 95% istoty,“ dodáva komárňanský chirurg. Výhodou skríningu prístrojom FotoFinder je aj predvídanie správania sa znamienok, čo je veľmi nápomocné pri dlhodobej kontrole stavu pokožky.

Malígny melanóm sa v dnešnej dobe dá včas diagnostikovať a liečiť. Základom je liečiť ho už od zárodku. „Čím dlhšie pacient odkladá návštevu lekára, tak o to neskôr môže mať stanovenú diagnózu a potom môžu byť už aj sekundárne príznaky ako napríklad metastázy,“ hovorí na záver dermatovenerologička MUDr. Anna Šebová.

„V rámci osvety a prevencie sme počas mesiaca máj pripravili na našom pracovisku špeciálnu zľavu na celotelové vyšetrenie znamienok prístrojom FOTOFINDER,“ dodáva majiteľ chirurgickej ambulancie CHIRAM. Viac informácií nájdete na webovej adrese www.chiram.sk alebo na Facebookovej stránke Chiram – chirurgická ambulancia.