Región Dél-komárom 2022. 10. 12.

Zoltán Czibor na filmovo plátne

Vo štvrtok 6. októbra sa v kine Jókai v maďarskom Komárome premietal dokumentárny film Czibor, a rongylábú režiséra Gábora Koltaya. Na podujatí primátor Attila Molnár pred filmom pozdravil hostí, vrátane členov rodiny Cziborovcov, olympijského víťaza maďarského futbalistu Antala Dunaia, Jenő Siposa, hovorcu Maďarského futbalového zväzu a Tamása Déra, zástupcu starostu Kaposváru, informuje kemma.hu.

Legendárny futbalista okrem iného dostal v meste sochu, o jeho živote vznikol muzikál, vznikla o ňom nová kniha, ktorú napísala riaditeľka múzea Emese Számadó, miestny historik Zsolt Turi a historici Csaba Szabó a Gábor Pokornyi.

Csaba Vizeli, výkonný riaditeľ spoločnosti Monostori Erőd Nonprofit Kft., pripomenul, že Czibor Memorial Day sa prvýkrát konal v roku 2007. Odvtedy sa snažia udržať jeho ducha vo verejnom živote Komáromu, pre ktorý bolo deväťdesiate výročie jeho narodenia v roku 2019 významnou udalosťou.

Po vzhliadnutí filmu sa prítomným prihovoril režisér Gábor Koltay. Zdôraznil, že Zlatý tím je nezmazateľnou súčasťou národného povedomia. Veril, že najzaujímavejší život medzi členmi mal Zoltán Czibor.

Režisér chcel predstaviť človeka z mäsa a kostí so všetkými jeho bolesťami, trápeniami a chybami, nielen vynikajúceho futbalistu a jeho krásne góly.

Potom zablahoželal k filmu György Szöllősi, patrón 90. výročia Czibora, veľvyslanec maďarského futbalu.