Mesto Komárno 2025. 06. 09.

Zrážka dvoch lodí a približne 20 zranených. Dunaj sa dnes zmenil na dejisko rozsiahlej krízovej operácie

Komárno, 9. júna 2025 – Dunaj sa dnes zmenil na dejisko rozsiahlej krízovej operácie. Presne o 10:00 hod. začalo v Komárne plnoformátové cvičenie všetkých zložiek záchranného systému, simulujúce udalosť s hromadným postihnutím osôb (UHPO). Cvičenie bolo organizované aj v spolupráci s Dopravným úradom SR a Ministerstvom dopravy SR. Scenár počítal so zrážkou dvoch lodí a približne 20 zranenými osobami. Cieľ? Otestovať pripravenosť záchranných zložiek a ich súčinnosť v prostredí masívneho ohrozenia zdravia a životov, kde aj sekundy rozhodujú.

Prečo práve Komárno?

Komárno nie je len mestom na Dunaji – je jedným z najdôležitejších dopravných bodov v strednej Európe. Leží na hlavnom európskom vodnom koridore a denne ním prechádzajú desiatky plavidiel. Okrem aktívneho prístavu je tu rozsiahla infraštruktúra pre opravy a výstavbu lodí, prekládku tovaru medzi železničnou, cestnou a vodnou dopravou a to ako na Slovenskej tak aj Maďarskej strane tohto hraničného mesta. Vďaka vysokej intenzite pohybu má mesto zvýšenú pravdepodobnosť výskytu vážnych nehôd na vode.

Bezpečnosť na vodných cestách je pre nás rovnako dôležitá ako ich hospodársky význam. Sme radi, že Dunaj v Komárne poslúžil ako reálne prostredie na testovanie zásahovej pripravenosti záchranných zložiek,“ uviedla Alena Molnárová Baracková, riaditeľka Divízie vnútrozemskej plavby Dopravného úradu.

Cvičenie UHPO v Komárne nebolo len symbolické – táto lokalita patrí medzi najreálnejšie miesta, kde by podobná mimoriadna udalosť mohla skutočne nastať. Preto je naša pripravenosť práve tu nesmierne dôležitá,“ uviedol Matej Polák, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED, ktorá už 20 rokov zabezpečuje záchranu životov na juhozápadnom Slovensku, a ktorej centrála sídli práve v Komárne.

Ako prebiehalo cvičenie?

Modelový scenár simuloval zrážku dvoch lodí s približne 20 zranenými osobami. Niektorí zranení po zrážke lodí skončili vo vode a unášal ich prúd, iní zostali na palubách poškodených plavidiel. Zásah prebiehal v reálnom čase. Hasiči pomocou člnov evakuovali zranených na breh, kde záchranári medzičasom pripravili triážnu zóna a tzv. „hniezdo ranených“. Tu zdravotníci ZZS ZaMED realizovali triedenie zranených podľa naliehavosti stavu, vykonávali životzachraňujúce úkony, a po stabilizácii zdravotného stavi pripravili pacientov na simulovaný transport do okolitých nemocníc – pričom fyzicky boli pacienti prevážaní do Komárňanskej nemocnice.

Naše jednotky boli pripravené na zásah na vode aj na súši. Cieľom bolo overiť schopnosť rýchlo a efektívne zasiahnuť v náročných podmienkach, ktoré si vyžadujú presnú koordináciu a technickú pripravenosť,“ uviedol Tomáš Ženiš, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Komárne. „Takéto spoločné cvičenia sú nevyhnutné pre udržanie vysokého štandardu našej pripravenosti.“

Kľúčovým prvkom celého scenára bola účasť skutočných plavidiel – tlačný remorkér zapožičaný spoločnosťou SAM INDUSTRIES, ktorá pokračuje v dlhoročnej tradícii výroby lodí v Komárňanských lodeniciach. Vďaka použitiu reálnych riečnych plavidiel získalo cvičenie vysokú mieru autenticity.

Simulácia bola navrhnutá tak, aby preverila našu schopnosť reagovať na rozsiahle nešťastie – od logistiky cez komunikáciu a spoluprácu s ostatnými záchrannými zložkami až po klinické rozhodovanie priamo v teréne,“ uviedol Patrik Brna, Vedúci Tréningového centra ZaMED, ktorý sa na cvičení podieľal ako koordinátor. „Každý jeden člen tímu mal jasnú úlohu a výsledok ukázal, že spolupráca medzi záchrannými zložkami, ktoré spolu pravidelne už dlhé roky trénujú takéto zásahy, funguje spoľahlivo aj pod tlakom.“

Kto sa do zásahu zapojil?

Na cvičení sa aktívne zúčastnili všetky kľúčové zložky integrovaného záchranného systému a partnerských inštitúcií. Päť výjazdových posádok Záchrannej zdravotnej služby ZaMED zabezpečovalo zdravotnú starostlivosť a koordináciu triáže. Evakuáciu z vody realizoval Hasičský a záchranný zbor, ktorého činnosť podporili aj členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí v okolí Komárna. Miesto zásahu a bezpečnosť koordinovali príslušníci Policajného zboru SR a Mestskej polície Komárno.

Do riadenia zdravotníckeho zásahu sa zapojilo aj Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ktoré zriadilo v Komárne na tento účel vysunuté stredisko príjmu tiesňového volania, a Nemocnica AGEL Komárno, ktorá prijímala pacientov po triedení.

Dôležité bolo preveriť schopnosť zložiek reagovať súčasne, vo vzájomnej súčinnosti a v podmienkach, ktoré simulovali stresovú situáciu s viacerými premennými,“ uviedol Rastislav Krcho zo Záchrannej zdravotnej služby ZaMED, ktorý sa na organizácii cvičenia podieľal. „Od technického zásahu cez logistiku až po zásady velenia – bezchybnosť fungovania každého z článkov reťazca bola preverená.“

Cvičenie v Komárne ukázalo, že aj zložité a rizikové scenáre je možné zvládnuť s vysokou mierou profesionality, ak sú všetky zapojené tímy pripravené a v plnej súčinnosti. Výsledky simulácie sú nielen potvrdením funkčnosti nastavených postupov, ale aj impulzom pre ďalšie zlepšovanie systémov krízovej reakcie.

Na Dunaji v Komárne denne operujú desiatky plavidiel vrátane medzinárodných nákladných lodí. Riziko kolízie tu nie je teoretické, ale reálne. Dnešné cvičenie ukázalo, že ak sú na mieste záchranné zložky so skúsenosťami z danej lokality, ktoré pravidelne nacvičujú spoločné zásahy, dokážu konať rýchlo, koordinovane a efektívne.“ uviedol Matej Polák, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED. „Aj dnešné cvičenie potvrdilo, že na Slovensku máme v súčasnosti špičkové záchranné zložky, ktoré môžu v krízových situáciách stavať na dlhoročných skúsenostiach získaných rokmi spoločného tréningu. Tí istí profesionáli, ktorých sme videli v akcii dnes, zasahovali aj pri minulotýždňovom tragickom hromadnom nešťastí pri Kolárove (dopravná nehoda s množstvom zranených) a vďaka ich profesionálnemu výkonu neboli následky tejto nehody ešte tragickejšie.“, uzavrel Polák.