Blog 2020. 02. 21.

2 roky od tragédie: Vražda, ktorá zmenila Slovensko

Dnes (21.2.) si pripomíname 2 roky od tragickej smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zdĺhavý proces vyšetrovania vraždy odhalil nekalé praktiky pripísané k niekoľkým menám spájaným s organizovaným zločinom v našej krajine.


Tragédia spôsobila v spoločnosti rozruch, čo viedlo k sérii protestov a pochodov „za slušné Slovensko“. Počnúc protestom proti mafiánom, až po tichý protest študentov, Slováci vyjadrili svoju neistotu a vytrácajúci sa pocit bezpečia. Mnohí šéfredaktori známych spravodajských redakcií zločin označili za útok na slobodu slova.

Tento plagát nezostane vonku iba počas trvania piatkovej spomienky na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, ale ostane tam ako pripomienka toho, že aj my sme súčasťou slušného Slovenska. -Peter Urbán (Zdroj: Denník N)

Stopy viedli aj do Komárna

V septembri roka 2018 policajné zložky zasahovali priamo v Komárne, aj v okolí mesta. Vtedy polícia informovala o 3 zadržaných, medzi ktorými mal byť aj komárňanský podnikateľ Zoltán Andruskó, ktorý si v súvislosti s vraždou odpykáva 15-ročný trest. Ďalším menom, s ktorým sa spája vražda novinára a zároveň mesto Komárno, je Alena Zsuzsová, ktorá mala vraždu objednať.

Na protest proti činom spomínaného podnikateľa, skupina Komárňanov Peter Urbán, József Gazdag, László Miklós a Róbert Laboda vyvesili banner #AllForJan pred reštauráciu. ktorá v minulosti Adruskóovi patrila. Týmto činom chceli vyjadriť, že aj ľudia žijúci na juhu Slovenska sú proti zlu, a že táto negatívna konotácia s naším mestom im nie je ukradnutá.

Jána a Martinu si pripomenieme aj v Komárne

Na Námestí Generála Klapku si v deň výročia úmrtia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Komárňania pripomenú ich pamiatku. Viac sa dočítate na Facebooku podujatia.

Zdroje: Facebook, Pravda, Denník N