Fotky 2018. 10. 10.

Fotky: Takto prebiehalo najväčšie európske protiteroristické cvičenie v Komárne

Vyše dvoch stoviek príslušníkov špeciálnych jednotiek zo šiestich štátov začalo v stredu ráno v komárňanskej Pevnosti Medzinárodné protiteroristické cvičenie Atlas Common Challenge 2.0. Priebeh podujatia zorganizovaného Ministerstvom vnútra SR pod vedením slovenskej protiteroristickej jednotky Lynx Commando sledoval prezident SR Andrej Kiska, ale aj predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Atlas Common Challenge 2.0 je doteraz najrozsiahlejším a najväčším cvičením svojho druhu v Európe. V rámci cvičenia sa paralelne na rôznych miestach Európy odprezentuje sedem scenárov možných teroristických útokov. Celkový počet 2800 operátorov – členov špeciálnych protiteroristických jednotiek – bude zasahovať v budovách, metre, autobuse, na lodiach, v lietadle a budú sa musieť vyrovnať aj s chemickými, biologickými a rádionukleárnymi hrozbami.

V Pevnosti v Komárne pripravili simulovaný prepad verejného podujatia a rukojemnícku drámu v zastavanej oblasti. Na podujatí sa popri taktických postupoch odprezentuje najmodernejšia ťažká technika, ktorá zahŕňa obrnené vozidlá, špeciálne hydraulické plošiny, vrtuľníky typu Bell 429, Mi-171 a Black Hawk Sikorsky UH-60. Niektoré špeciálne vozidlá budú na Slovensku verejne prezentované prvýkrát.

Cvičenie bolo verejné, návštevníci mali možnosť vidieť prácu policajných špecialistov – kynológov, ostreľovačov, ofenzívnych pyrotechnikov, medikov, vyjednávačov, zoskoky parašutistov, zlaňovanie z helikoptér i množstvo výbuchov.