Mix 2019. 03. 04.

5 osobností z histórie Komárna

S Komárnom a jeho dejinami, siahajúcimi až do 11. storočia, je dozaista oboznámený každý obyvateľ nášho mesta. História sa však nikdy nepíše len tak čista-jasna – má ju na svedomí niekoľko stoviek ľudí a ich činy. O osobnostiach, ktoré sa do jeho kroník zapísali sa často hovorí dodnes. Preto, aby zostali nezabudnutí, si ich zopäť pripomenieme v tomto článku.


Posthumus

Ladislav V. Habsburský, v našich učebniciach známejší pod jeho slovenským prídomkom, Pohrobok, bol uhorský a český kráľ v polovici 15. storočia. Narodený v Komárne, štyri mesiace po smrti svojho otca, mal predurčené stať sa ďalším vládcom dynastie Habsburgovcov.

Rodák z Komárna sedel na uhorskom tróne len 4 roky a zomrel veľmi mladý, už ako 17-ročný. Za toto obdobie stihol v kráľovstve svojimi činmi veľké nepokoje, možno aj preto je jeho meno dodnes také slávne.

Mladý kráľ zomrel na leukémiu tesne pred jeho svadbou. Zdroj: Wikimedia

Padol za vlasť

Básnik, kňaz, obhajca Žiadostí slovenského národa a Štúrov kolega. Aj tak opisujeme v textoch Ľudovíta Jaroslava Šuleka. Väznený v Komárne, kde ako 26-ročný napokon našiel aj svoje miesto posledného odpočinku, pre hlásanie požiadaviek Slovákov, sa navždy zapísal do slovenských dejín.

Komárňania jeho činy nebrali za samozrejmosť, preto je po ňom od roku 1995 pomenované slovenské gymnázium. Šulek je pochovaný na komárňanskom reformovanom cintoríne.

Šulek mal byť vo väzbe zanedbávaný, čo však väznitelia popreli. Zdroj: Wikimedia

Viac než 100 diel

Mór Jókai bol spisovateľ a publicista, píšuci v maďarčine. Svoje rodisko, Komárno, niekoľkokrát opustil pre vzdelanie, no napokon sa za hranicami nášho mesta aj usídlil. Za svoju kariéru spisovateľa napísal viac než 100 kníh, medzi ktorými nájdeme rovnako novely a romány, ako aj divadelné hry.

O sláve jeho tvorby svedčí v Maďarsku vychádzajúca zbierka jeho kompletného diela pod názvom Kritikai kiadás.

Jókai má v Komárne postavenú sochu a jeho meno nesie jedna z ulíc v jeho historickom centre. Zdroj: Listal

Paradoxne bol vdovcom on

Medzi jeho najznámejšie diela patrí opereta Veselá vdova, či opera Kukuschka. Franz Lehár bol operný a operetný skladateľ s rodiskom v Komárne. Narodil sa do rodiny vojenského kapelníka, preto niet divu, že zostal verný hudobnému remeslu. Jeho zostali populárne aj po jeho smrti a dočkali sa nespočetného množstva verzií.

Komárňania si jeho pamiatku uctili zostrojením sochy a parku na mieste, kde kedysi stál jeho rodný dom.

V Komárne Lehár nevyrastal dlho. Krátko po jeho narodení sa jeho rodina presťahovala do Bratislavy. Zdroj: Fr-Lehar.sk

Kanaďan z Komárna

Celým menom Hans Hugo Bruno Selye strávil na sútoku Dunaja a Váhu veľkú časť svojho detstva. Otec modernej teórie stresu nezostal zabudnutý práve naopak! Na jeho pamiatku mu bola vystavaná busta, je po ňom pomenovaná jedna z ulíc na Novom sídlisku, dokonca jeho meno nesie aj komárňanská univerzita a maďarské gymnázium.

Selye bol počas svojho pôsobenia v Kanade aj lekárskym poradcom americkej armády.

Mien spájaných s históriou Komárna je naozaj veľa. Podeľ sa s nami v komentároch, ktoré z nich utkvelo pri čítaní tohto článku v pamäti tebe!