Mesto 2019. 11. 14.

Á. Érsek: Most medzi Komárnom a Komáromom bude hotový v máji 2020

Cestný most, ktorý bude spájať slovenské Komárno a maďarský Komárom a ktorý bude najvyšším mostom na celom toku Dunaja, bude odovzdaný do prevádzky zrejme v máji budúceho roka. Povedal to v stredu v Komárne novinárom minister dopravy a výstavy SR Árpád Érsek (Most-Híd), ktorý osobne preveril priebeh stavebných prác.

Výstavba mosta je spoločným projektom Slovenska a Maďarska a je financovaná z eurofondov cez Nástroj na prepájanie Európy.

Érsek ocenil, že napriek rôznym úskaliam a nepredvídateľným klimatickým podmienkam, ktoré prináša stavba na vode, sa pri tomto náročnom projekte darí držať tempo výstavby. „Predpokladáme, že do konca roka môže byť tento most pešo priechodný, lebo chýbajú ešte tri diely, ktoré sa musia do mostovky zasunúť, a tým pádom most je v plnom rozsahu pripravený na ďalšie práce, ktoré budú viesť k tomu, aby mohol byť sprejazdnený pre dopravu. Predpokladáme, že v máji bude daný do prevádzky,“ povedal šéf rezortu.

Minister pripomenul, že je tam určité meškanie, ktoré zapríčinil, okrem iného, aj stav Dunaja.

Komárňanský most bude mať okrem praktického významu aj symbolický, pretože bude najvyšším mostom na celom toku Dunaja. Stavbári tento týždeň umiestnili posledný diel na priečne naklonený pylón. Jeho celková výška od dna Dunaja dosahuje 118 metrov. Svojou celkovou výškou bude zároveň najvyšším mostom na Slovensku.

Nový cestný most po dokončení pomôže odľahčiť starý Alžbetin most v Komárne. Okrem hlavnej cesty s dvoma pruhmi tam budú aj chodník pre peších a cyklocesta. Celkový rozpočet projektu je vyše 117 miliónov eur. Plánované odovzdanie hotovej stavby je v júni 2020.

(tasr)