Mix 2023. 06. 16.

Kompy a katamarány z komárňanských lodeníc onedlho poputujú na Balaton

Oficiálne oznámenie o presnom čase presunu nových trajektov a osobných katamaránov nevydali ani Balatoni Hajózási Zrt. ani Vízügy, avšak redakcia Hajozas.hu bola z viacerých spoľahlivých a dôveryhodných zdrojov informovaná, že v priebehu niekoľkých dní začnú prepravovať lode po vode na Balaton.

Kompy a katamarány sú momentálne pripravené na odplávanie v prístave SAM Shipbuilding and Machinery v Komárne. Svoju cestu na Balaton vykonajú po kanáli Sió.

Kompy a katamarány vznikli vďaka vládnej podpore Maďarskej republiky v rámci obnovy flotily BAHART.

Vďaka navýšeniu štátneho kapitálu o 6,6 miliardy HUF získal BAHART 2 45-metrové trajekty a 2 35-metrové katamarány za takmer 5,7 miliardy HUF. Investícia je prvou fázou celého procesu modernizácie lodnej spoločnosti plánovanej do roku 2030. Nové plavidlá budú disponovať najmodernejším technickým a obslužným vybavením pre cestujúcich, ktorých hlavným cieľom je poskytnúť cestujúcim európsky štandard služieb. Tento vývoj má v živote lodnej dopravy BAHART a Balaton historický rozmer.

Trajekty budú premávať medzi mestami Szántódrév a Tihanyrév, zatiaľ čo katamarány budú premávať medzi mestami Siófok a Balatonfüred a Tihany, ako aj na trase Fonyód-Badacsony, čím sa zabezpečí prístup k dôležitým destináciám Balatonu.

Zdroj: hajozas.hu