Región 2022. 07. 19.

Leto v Komárne a okolí: Tieto miesta musíte navštíviť!

Ak sa povie leto, tak jednoznačne si viacerí z nás predstavia piesočnatú pláž, dlhé prechádzky, dotyk sviežej vody, miesta s nádychom histórie a štipku adrenalínu. Ale vedeli ste, že za dovolenkovou atmosférou ani nemusíte ďaleko cestovať? Mesto Komárno a okolité obce totiž jednoznačne ponúkajú bohatú zmes pamätihodností a aktivít, ktoré nám závidí nejeden turista. Tak poďme počas leta 2022 spoznať jedinečné miesta, ktoré sa nachádzajú blízko, čo by ste kameňom dohodili! 

Mŕtve rameno Váhu ponúka celodenný program 

Mŕtvak, ako nazývajú túto oázu miestni, je od nepamäti centrom oddychu v Komárne. Počas rokov svojej existencie prešiel mnohými zmenami, avšak počas aktuálneho leta predstavilo toto miesto zo seba to najlepšie! Môže sa popýšiť jedinečným umiestnením, vďaka ktorému tu nájdu svoje miesto milovníci rybolovu, vodných športov a zároveň aj tí, ktorí túžia po oddychu a výdatnom obede či večeri. V areáli sa totiž nachádzajú drevené prístrešky, ktoré ponúkajú úkryt pred slnkom a zároveň prístrešok počas letnej grilovačky. Miestnu faunu a flóru priblížia náučné a interaktívne prvky pre deti a dennú dávku športu si môžete dopriať vďaka ihrisku pre plážový volejbal

Azda najobľúbenejšou atrakciou pre turistov i domácich je požičovňa vodných bicyklov. Tá ponúka pre pohybuchtivých návštevníkov v letnom období okrem člnov a vodných bicyklov aj výpožičku paddleboardov (plávacie dosky), tandemov a bicyklov. V letnom období požičovňa očakáva svojich zákazníkov denne od 9:30 do 19:00 hod. Vyhladlo vám po celodennom slnení, plávaní či člnkovaní? Tak vám nezostáva nič iné ako ochutnať južanské jedlá v niektorom z tamojších podnikov v sprievode osviežujúceho nápoja, pričom mamičky a oteckovia určite ocenia blízkosť šmýkačiek, pieskoviska a dokonca mini zoo.

Oddychové centrum Komárna so štipkou adrenalínu

Historické centrum mesta Komárno azda žiadnemu miestnemu netreba predstavovať. Pevnostný systém patrí medzi najznámejšie v Európe a svoje využitie má až dodnes. Samozrejme už nespĺňa pôvodný obranný účel, ale rád privíta milovníkov histórie, či po novom, aj lovcov adrenalínu. V útrobách pevnosti v priestoroch Kasárenskej budovy sa nachádza escape room, teda interaktívna hra s tematikou komárňanských bosoriek. Podstatou hry je dostať sa z uzamknutej miestnosti, pričom cesta k východu vedie cez reťaz hádaniek. Autentické priestory, dôkladne a pútavo premyslený príbeh a špičkové rekvizity sa postarajú o nevšedný program, ktorý sa stane pamätným pre skupinu do 6 hráčov. 

Adrenalín z pevnosti môžete ďalej využiť na Termálnom kúpalisku v Komárne, kde okrem siedmich vonkajších bazénov nájdete aj tobogány, stolný tenis, skákací hrad, obrí šach či rôzne preliezky. Samozrejmosťou sú aj vonkajšie bufety a ďalšie služby ako masáž, sauna, pedikúra aj manikúra. Využitie termálnej vody je známe už z čias Rimanov. Má priaznivé účinky na kĺbové, reumatické a ženské choroby. Počas leta je kúpalisko otvorené denne od 9:30 do 20:30 a obyvatelia Komárna sa môžu tešiť výhodným cenám vstupeniek, pričom po 17:00 je platná aj dodatočná zľava -20%!

Dobrodružstvo za svetovým dedičstvom UNESCO v Iži

Milovníci histórie a jedinečných pamiatok nájdu raj v Komárne a rovnako aj v priľahlej Iži. Obec, ktorú je možné navštíviť aj vďaka cyklotrase vedúcej po hrádzi, sa môže popýšiť Rímskym vojenským táborom. Ten tvoril neoddeliteľnú súčasť hraničného opevnenia bývalej Rímskej ríše. Rímsky tábor v Iži bol predsunutou pevnosťou na ľavom brehu Dunaja, jedinou svojho druhu na tomto úseku hranice, a tvoril predmostie legionárskej pevnosti Brigetio. Rímsky kastel Kelemantia v Iži bol v roku 2021 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pri hlavnej ceste sa okrem iného nachádza aj Rímske a národopisné múzeum Kelemantia, ktoré bolo otvorené v roku 2013. Múzeum približuje archeologické artefakty z miestneho vojenského tábora a tiež predstavuje ižanskú kultúru. A ktovie, možno sa Vám zadarí obec navštíviť práve počas víkendu 26.-27. august, kedy sa každoročne koná slávny Štrúdľový festival na počesť ižanskej štrúdle, ktorá má v obci bohatú tradíciu! 

Na dvoch kolesách až do Štúrova

Letná dovolenka bez menšej výzvy by ani nebolo ono a tak si môžete dať za výzvu napríklad cyklotúru až po Štúrovo. Cestovať totiž môžete po novej cyklotrase, ktorá vedie popri Dunaji a postupne odkrýva krásy a tajomné zákutia jednotlivých obcí. Po Iži nasledujú Patince, kde sa rozhodne nebudete nudiť. Obec Patince je známa nielen svojím termálnym kúpaliskom a wellnesom ale tradíciu tu má tiež pestovanie maku. Na hranici chotárov Patiniec a Radvane nad Dunajom sa nachádza aj unikátna parná prečerpávacia stanica, postavená r. 1897. Stanica je typickou stavbou technického zamerania a zachovala sa temer v pôvodnom stave. Raritou je tiež, že v Patinciach sa nachádza najjužnejšia časť Slovenska, takže tu budete naozaj na juhu!

Cestou do obce Moča sa postupne môžete tešiť na krásne a piesočnaté pláže Dunaja. Zastávku v obci si môžete urobiť pri soche múzy a tajnej lásky slávneho básnika Csokonaiho. Lilla sa za básnika nikdy vydať nemohla a tak na smrteľnej posteli bolo jej posledným želaním byť pochovaná s prsteňom, listom a knihou od Csokonaiho. Julianna prežila Csokonaiho o 50 rokov. Jej posledné prianie bolo splnené a na jej náhrobný kameň bolo vyryté meno Lilla aby aspoň po smrti mohla byť Csokonaiho manželkou. Na jej počesť je v obci Moča postavená socha, nakoľko tam niekoľko rokov bývala. 

V Kravanoch nad Dunajom cyklisti natrafia na skutočnú európsku cyklotrasu. Zaujímavosťou po ceste je 17-metrová vyhliadková veža, z ktorej sa môžete pozrieť na Dunaj z vtáčej perspektívy. K veži prislúcha aj park s pitnou fontánou, možnosť na drobné občerstvenie v podobe wafle a nápoja. Táto lokalita sa počas rôznych sviatkov a miestnych festivalov stáva aj hlavným centrom diania a zábavy. Vďaka náučným tabuliam sa návštevníci môžu dozvedieť rôzne historické pikošky o povodniach, lodiach, mostoch a mostných minciach, ako aj o drevených kúpaliskách, o ktorých jednoznačne vie len málokto! Po pobyte v Kravanoch vám ostáva len jedna vec: rozhodnúť sa, či to dáte na dvoch kolesách až do Štúrova. 

Veríme, že sme vás výberom cestovateľských miest inšpirovali a na záver máme ešte pár tipov: sledujte vaše okolie, mesto či obec a jednoznačne počas celého leta natrafíte na jedinečné miesta či udalosti, ktoré jednoznačne obohatia vašu knihu spomienok.