Región 2014. 02. 18.

Rozšírenie chrípkovej epidémie z Maďarska zatiaľ nehrozí

Vyhlásenie celoštátnej epidémie chrípky v Maďarsku zneistilo obyvateľov z južných okresov. Obávajú sa, či sa choroba nerozšíri aj na Slovensko.

Počet chrípkových ochorení v Maďarsku prekročil minulý týždeň hranicu epidémie. Najhoršia situácia je v hlavnom meste Budapešť a v župách Pest a Györ-Moson-Sopron. V celej krajine vyhľadalo lekára vyše 17-tisíc nových pacientov, o pätinu viac ako týždeň predtým. Štvrtinu chorých tvoria deti, najviac postihnutom skupinou sú ľudia od 15 do 34 rokov. Vyhlásená tu bola celoštátna epidémia.

Infekčné ochorenia nepoznajú štátne hranice a ich šíreniu do iných štátov nie je možné úplne zabrániť. Najohrozenejšie sú staršie osoby, chronickí pacienti, ako aj zdravotnícki pracovníci, ktorí sa starajú o choré osoby. Chrípkou sa ľahko môžu nakaziť aj tí, ktorí navštevujú chorých príbuzných, ako aj obyvatelia domovov dôchodcov, sociálnych ústavov, tehotné ženy či malé deti.

Z južných okresov zatiaľ hlásia priaznivú situáciu. „Epidémie zatiaľ neevidujeme, v okrese Komárno nie sú zatvorené žiadne kolektívne zariadenia,“ hovorí regionálna hygienička Andrea Kološová. Zvýšený výskyt chrípky nezaznamenali ani v okrese Dunajská Streda. Podobne odpovedali aj z ďalších regionálnych úradov verejného zdravotníctva na juhu Slovenska.

Chrípka sa prenáša vzduchom, preto je dôležité časté účinné vetranie miestností najmä v školách, škôlkach, ako aj upratovanie navlhko. V čase chrípky je rozumné vyhýbať sa podujatiam, kde je veľa ľudí, kinám, divadlám či diskotékam.

(zdroj: Pravda.sk, ilustračné foto)